Derinkuyu’daki Aya Merganos Yeraltı Manastırı Restore Edilecek

1486

Derinkuyu Belediye Başkanı Ahmet Balcı, ilçedeki tarihi Aya Merganos Yeraltı Manastırının restore edilerek turizme kazandırılması gerektiğini söyledi.

Balcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan Aya Merganos Yeraltı Manastırının, Kültür ve Turizm Bakanlığınca inanç turizmine kazandırılması gerektiğini kaydetti.

Tarihi manastırın önemine vurgu yapan Balcı, “Kültür ve Turizm Bakanlığının aynı zamanda akıl hastalarının tedavi edildiği ilk hastane olan manastırı acilen ziyarete açması gerekmektedir. Manastırın turizme açılması, ilçemize inanç turizmi ve ekonomik açıdan katkı sağlayacaktır. Manastırın daha fazla tahrip edilmeden ve harap hale gelmeden acilen restore edilmesini, yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Balcı, 1970’li yıllarda turizme açık olan manastırın sonraki yıllarda ziyaretçi sayısı düştüğü için kapatıldığını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Manastırın ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Bizans döneminde yapıldığı öne sürülen bu manastır, dünyanın en eski akıl hastanesi olarak da biliniyor. Manastır ziyarete açık olduğu yıllarda buraya getirilen bazı hastaları zincire vurulurlar ve burada yatırırlardı. Manastır turizme kapatıldıktan sonra definecilerin istilasına uğradı. Kazma vurulmadık yeri kalmayan manastırın yer döşemeleri ve ahşapları kimliği belirsiz kişilerce tahrip edildi.”

09.03.2015 Radikal