Mısır Luksor’da Yeni Bir Firavun Mezarı Bulundu

2940

Mısır’ın güneyindeki Luksor kentinde, Antik Mısır’da 18. firavun hanedanlığına ait olduğu tahmin edilen firavun mezarı bulunduğu bildirildi.

Mısır Tarihi Eserler Bakanı Memduh ed-Demati, yaptığı yazılı açıklamada, Amerikan Araştırma Merkezi Heyeti’yle çalışan Mısırlı arkeoloji grubunun kazı çalışmaları sırasında Luksor’un el-Karne bölgesinde yeni bir firavun mezarının bulunduğunu belirtti. Demati, “Mezarın, Antik Mısır’ın Yeni Krallık dönemine özellikle de18. hanedanlığa (M.Ö. 1550-1292) ait olduğu tahmin ediliyor. Firavunun isminin Samut olduğu düşünülüyor” ifadesine yer verdi.

Demati, mezarda dönemin günlük yaşantısının yanı sıra defin merasimlerinden kesitler sunan bulgulara ve duvarlarda metinlere ulaşıldığını ifade ederek, mezarda kısmi tahribatın olduğunu kaydetti. Amerikan Araştırma Merkezi Heyeti Başkanı John Sherman ise geçen hafta Antik Mısır’da “en güçlü tanrı” olarak bilinen Amon’un kapı bekçisine ait mezarın bulunmasına işaret ederek, “Bu hafta da 18. hanedanlığa ait firavun mezarının bulunması önümüzdeki zaman diliminde yeni keşiflerin habercisi” dedi.

Mısır Tarihi Eserler Bakanlığı, geçen hafta Antik Mısır tarihinde “güneş tanrısı” olarak bilinen “Ra” ile birleşerek Mısır’ın “en güçlü tanrısı” olarak tanımlanan Amon’un bekçisi Amenhotep Rebeo’ya ait bir mezar bulunduğunu duyurmuştu. Antik Mısır’da belirli dönemlerle tasvir edilen firavun hanedanlıklarından “Yeni Krallık” dönemi 18, 19 ve 20. hanedanlıkları kapsıyor. “İkinci Ara Dönem” olarak bilinen dönemi sonlandıran 18. Hanedanlık, ülkeyi bağımsızlığına kavuşturmuş ve yeni bir dönemin başlangıcı olmuştu.

10.03.2015 CNN TURK Fotoğraflar: Luxor Times Magazine