Mağara Projesi Unutuldu mu?

1489

Şanlıurfa’da 2013 yılında ise turizme kazandırılacağı söylenen 59 mağarada halen kabul edilmiş bir projenin olmadığı ortaya çıktı.

Şanlıurfa’da ‘KızılKoyun Projesi’ kapsamında 2012 yılında restore edileceği, 2013 yılında ise turizme kazandırılacağı söylenen 59 mağarada halen kabul edilmiş bir projenin olmadığı ortaya çıktı. Proje Fakıbaba’nın en büyük projeleri arasında yer alıyordu.

Şanlıurfa Belediyesi, 2012 yılında kentin tarihi dokusunun korunması amacıyla ‘Eski Urfa’ olarak adlandırılan Haleplibahçe ve Tılfındır Mahallesi’nde ‘Kızılkoyun Projesi’ başlatmıştı.Bu proje kapsamında bölgede istimlak edildikten sonra yıkılan 387 ev ve işyerinin altında ve duvarlarında çeşitli figürlerin ve kabartmalarınbulunduğu 59 mağaraya ulaşılmış, çalışmaların sonunda, Şanlıurfa’nın mağara turizmi açısından cazibe merkezine dönüşeceği söylenmişti.Ahmet Eşref Fakıbaba’nın başkanlık dönemi olan 2013 yılında turizme kazandırılacağı yönünde vaatlerde bulunulan proje, aradan iki yıl gibi bir süre geçmesine rağmen aynı şekilde durması akıllara “Kızılkoyun Projesi unutuldu mu” sorusunu getirdi.

GENCER: ORTADA KABUL EDİLMİŞ BİR PROJE YOK

Gazete İpekyol’a konuşan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Seyfettin Gencer, “2012 yılında başlayan bir süreç var. Oranın üstündeki evler kamulaştırılmış. O bölgenin düzenlenmesi ile ilgili bir ihale yapılmış. Biz göreve başladıktan sonra oranın bir durum ve proje analizini yaptık” diyerek hangi aşamaya gelindiğini anlattı. Göreve başlar başlamaz Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nun bu projenin acilen durdurulması yoksa belediye hakkında suç duyurusunda bulunacağına dair bir yazı gönderdiğini kaydeden Gencer, “Bizde bunun üzerine o projeyi inceledik ve projenin kuruldan geçmediğini gördük” diye ifade etti.

‘İHALESİ ACELEYE GETİRİLMİŞ BİR PROJE’

“Seçim dönemine denk geldiğinden dolayı acele ihaleye çıkarıldığını düşünüyorum”diyen Gencer, şunları kaydetti: “Bu projeyi ne koruma kurulunun ne de müzenin kabul etme durumu yoktu. Çünkü o kaya mezarların o durumuna yakışacak bir proje onaylanmadan böyle ciddi arkeolojik park dediğimiz bir proje onaylanıp uygulamaya konması lazım.Biz kültür varlıklarından gelen yazı üzerine projeyi durdurduk ve alanı yeniden incelemeye başladık. Bizim orada yaptığımız yüzey taraması ile temizliği yaptık. Daha sonra altlarda müze ile beraber yaptığımız kazılarda altı adet yeni kaya mezar çıktı ve bunlarda Romadönemine ait tam kişi boyunda Roma asker heykellerine rastladık. Bunlarla birlikte açılmamış lahitler de bulduk.”

‘KAZI ÇALIŞMALARI DEVAM EDECEK’

Müze ile bir protokol yaptıklarını ifade eden Gencer, “Havaların düzelmesinin ardından kazı çalışmaları devam edecek. Orada hala gün yüzüne çıkmamış ve açılmadığını tahmin ettiğimiz kaya mezarları bekliyoruz. Tabi bu kazı çalışmalarına paralel proje çalışmalarına başlamışız. Ama herkesin bildiği gibi bu tür alanlarda kepçe ile kazı yapılamıyor.Şuanda orada 24 saat nöbet tutuluyor. Gündüz bir gece, iki kişi nöbet tutuyor. Emniyet ve zabıtaile de görüşmüşüz onlarda zaman zaman oraları kontrol altına almaya çalışıyor” şeklinde konuştu.

Gencer, son olarak şuanda ellerinde onaylı bir projenin olmadığını da sözlerine ekledi.

15.03.2015 haberler.com