Asfalta Gömülen 2 Bin 500 Yıllık Antik Mezarlarla İlgili Tartışmalar Devam Ediyor

2078

Bodrum’un Gümüşlük mahallesinde beş yıl önce gün ışığına çıkarılan 2 bin 500 yıllık Helenistik döneme ait mezarların üstü yol geçecek diye törenle kapatıldı!

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Emel Özkan’ın, kendisini‘Bodrum’da IŞİD zihniyeti’ başlıklı bir açıklamayla eleştiren CHP’li Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un danışmanı Özay Kartal hakkında hakaret davası açacağı öğrenildi.

asfalta-gomulen-2-bin-500-yillik-antik-mezarlarla-ilgili-tartismalar-devam-ediyor-1

Gümüşlük mahallesinde, beş yıl önce yapılan Bodrum Yarımadası İçme Suyu Projesi’nin hafriyat çalışması sırasında Antik Myndos Kenti’nin nekropol alanında Helenistik döneme ait üç mezar bulundu. O dönemde 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu gereği, mezarların bulunduğu alanın Turgutreis-Gümüşlük-Yalıkavak hattını birbirine bağlayan ana yol üzerinde olması nedeniyle kurtarma kazısı yapılamadı.

Bunun üzerine o dönemde belde olan Gümüşlük’ün belediyesine Turgutreis-Gümüşlük-Yalıkavak yol bağlantısını sağlamak üzere yeni bir güzergah önerilip bu yolun tamamlanması beklendi.

İki yıl önce Samanlık mevkiinden geçen bu yol tamamlanınca, ilgili kanun gereği yerine getirilerek, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi başkanlığı ve Myndos Antik Kenti Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin danışmanlığında kurtarma kazısı yapıldı. Mezarlardaki seramik kaplar, takılar ve iskeletler gün ışığına çıkartılıp, koruma altına alındı.
asfalta-gomulen-2-bin-500-yillik-antik-mezarlarla-ilgili-tartismalar-devam-ediyor-2

Ortaya çıkan mezarlar nedeniyle kentin içinden geçen yol kapatılıp trafik yeni açılan Samanlık mevkiindeki güzergaha yönlendirildi.Yeni yol kapanan yola göre iki kilometre daha kısa ve daha az viraja sahip olmasına rağmen belediye, esnaftan gelen tepkiler üzerine eski yolun da mezarlar korunarak tekrar trafiğe açılması için alternatif proje hazırlayıp, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’ne sundu.

Bunun üzerine müze Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na başvurdu. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nca, 2012 yılı Aralık ayı başında, ‘Mezarların üzerinin kapatılıp, asfalt dökülüp yeniden yol olarak kullanılmasında sakınca yoktur’ denilerek, 2013 yıl Mart ayında gerekli izinler verildi. Gerekli izinlerin alınmış olmasına rağmen iki yıllık bir aradan sonra 6 Mart 2015’te, bulunan mezarların üzeri kapatılıp, asfaltlandı. Yol, tekrar trafiğe açıldı.

‘Bodrum’da IŞİD zihniyeti’
Tarihi mezarların tekrar toprak altında bırakılması tepkilere neden oldu. Konuya ilişkin ‘Bodrum’da IŞİD zihniyeti’başlıklı bir açıklama yayınlayan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un danışmanı Özay Kartal, antik mezarları kurtarmak için tüm masrafları belediye tarafından karşılanmak üzere kazı başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin ile bir proje gerçekleştirildiğini hatırlattı.
asfalta-gomulen-2-bin-500-yillik-antik-mezarlarla-ilgili-tartismalar-devam-ediyor-3

Müze müdürlüğü, AKP ilçe teşkilatı ve hatırı sayılır zengin abiler olaya el attı
Mezarların çelik kontrüksiyon ve kırılmaz camlarla koruma altına alınarak kültür turizmine kazandırılması için tüm hazırlıkların yapıldığı sırada, müzeden ‘Gömün’ talimatı geldiği belirtilen açıklama şöyle devam etti: “Sonuç olarak Bodrum Sualtı Arkeloji Müzesi Müdürlüğü, AKP Bodrum İlçe Teşkilatı ve hatırı sayılır zengin abiler olaya el atıp Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan onay alıp, mezarı yeniden gömüp yolu da açtılar.”

Medeni çözümler yerine mezarları tekrar toprağa gömdü ve yolu açtı
Bodrum Belediyesi, tarihi mezarın üstünü çelik ve basınca dayanaklı cam malzeme ile kapatma önerisini getirmiş ve bu konuda bir proje taslağı hazırlatmıştı. Yolun orta yerinde çıkan 2 bin 500 yıllık bir mezar yüzünden kapanan bir yola, yasalar çerçevesinde medeni bir çözüm bulmanın  Bodrum Sualtı Arkeloji Müzesi Müdürlüğü’nün görevi olduğu dikkat çekilen açıklamada, “Ama Müze Müdürlüğü ne yaptı? Medeni çözümler yerine ilkel bir şekilde, gitti onayı aldı, mezarları tekrar toprağa gömdü ve yolu açtı” denildi.

Yarımadanın her yerinden çıkıyormuş!
Mezarların üzerinin, şov yapılarak törenle kapatıldığını savunan Kartal, yerel basın müze müdürlüğünden bilgi almak istendiğinde,‘Yarımadanın her yerinden çıkıyor. Haber değeri yok’ benzeri cevaplar aldıklarını kaydetti.

Müze müdüründen hakaret davası
Yaşananlardan sorumlu tuttuğu Bodrum Sualtı Arkeloji Müzesi Müdürü Emel Özkan’ın, açıklamasındaki ‘IŞİD zihniyeti’ başlığı nedeniyle kendisine hakaret davası açacağını öğrendiğini belirten Kartal, “Tarihi ve kültürü korumak amacıyla verdiğim mücadelede veremeyeceğim hesap yok” dedi.

17.03.2015 diken.com.tr