Özel Haber – Bin 800 Yıllık Herkül Kabartması Defineciler Tarafından Tahrip Ediliyor

2551

Bursa’nın İznik ilçesinde bin 800 yıl önce taş ocağında çalışan işçilerin hem korunması, hem de dini ibadetlerini yapabilmesi için kaya üzerine işlenen Herkül kabartması defineciler tarafından tahrip ediliyor.

Gündüz saatlerinde bir ihbarı değerlendiren İznik Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Hisardere köyü yolu üzeri Deliktaş mevkiinde bulunan Herkül kaya kabartması çevresinde 7 kişiyi kazma ve küreklerle kazı yaparken suçüstü yakaladı. Polis, şüphelileri İlçe Jandarma Komutanlığı’na teslim etti. Kaçak kazı yaptıkları iddia edilen 7 kişinin alınan ifadelerinin ardından savcılığa sevk edildiği öğrenildi.

tas-iscilerini-koruyan-bin-800-yillik-herkul-kabartmasi-1

“Bin 800 yıllık Herkül kabartması”

M.S. 3. yüzyılda taş ocağında bulunan doğal kaya parçasına işlenen ve Yunan mitolojisinde göre Herakles olarak anılan Herkül, Zeus ile Miken Kralının kızı Alkmene’nin oğludur. Heykellerinin ve kabartmalarının o dönemde kötülükleri defettiğine inanılan Herkül, Delikkaya taş ocaklarında çalışan işçilere manevi ve bedensel güç aşılamak ve korumak amacıyla yapıldığı düşünülüyor. Kabartmada resmedilen Herkül’ün sağ elinde gücünü temsil eden asası, sol elinde ise öldürdüğü yedi başlı yılan bulunuyor.

20.03.2015 arkeolojihaber.net Fotoğraf: Arşiv