İngiltere’de Restorasyon Sırasında Ortaçağa Ait Bin 300 İskelet Bulundu

2052

İngiltere’nin önde gelen üniversitelerinden Cambridge’in St John Koleji’ne ait bir binanın altında dev bir ortaçağ mezarlığı bulundu.

Arkeologlar, koleje ait bir amfinin restorasyonu sırasında keşfedilen mezarlıkta 13 ila 15′inci yüzyıldan kalma bin 300 iskelet bulduklarını açıkladı.

ingilterede-restorasyon-sirasinda-ortacaga-ait-bin-300-iskelet-bulundu-1

Cambridge Arkeoloji Ünitesi’nden Craig Cessford konuyla ilgili İngiliz basınına yaptığı açıklamada, “Mezarlığın bölgede olduğunu biliyorduk ancak tam yerinden habersizdik. Bu gerçekten müthiş bir buluş” dedi.

ORTA ÇAĞ HAYATIYLA İLGİ BİLGİLER AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ

Cambridge St. John Koleji’nin aynı isimdeki tarihi bir hastanenin yerine inşa edildiğini ve mezarlığın da bu hastaneye ait olduğunu belirten uzmanlar, iskeletleri inceleyerekİngiltere’deki Orta Çağ hayatı ile ilgili birçok önemli bilgi elde edeceklerine inandıklarını söyledi. Cessford iskeletlerin birçoğunun 25-45 yaş arası erkeklere ait olduğunu ancak hamile kadın iskeletlerine de rastladıklarını söyledi.

ingilterede-restorasyon-sirasinda-ortacaga-ait-bin-300-iskelet-bulundu-2

Arkeolog iskeletlerin oldukça düzgün sıralarda yan yana gömülmüş olduğunu ve mezarlık doldukça yeni katmanlar oluşturulduğunu da keşfettiklerini söyledi.

02.04.2015 haberler.com