Gemiler Ören Yeri Restore Ediliyor

1739

Muğla Valisi Amir Çiçek , Fethiye ilçesinde ulaşımın teknelerle sağlandığı Gemiler Ören Yeri’nde restorasyon çalışması planladıklarını bildirdi.

39. Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında bazı kurum müdürleriyle, geçmişi MS 5. yüzyıla dayanan Gemiler Ören Yeri’nde incelemelerde bulunan Çiçek, Fethiye Müze Müdürü Emirhan Hakkı Süel’den bilgi aldı. 

Çiçek, gazetecilere, Gemiler Ören Yeri’nin hem doğa hem de tarihi açıdan önemli olduğunu söyledi.

Ören yerinin, korunan eserleri görmek isteyenler için doğa içinde güzel yürüyüş yolu olduğunu ifade eden Çiçek, küçük ve büyük kiliseleri birbirine bağlayan tünellere dikkati çekti.

gemiler-oren-yeri-restore-ediliyor-1

Çiçek, yılda yaklaşık 20 bin kişinin ziyaret ettiği Gemiler Ören Yeri’nde bakanlık rehberlerinin eserler ve geçmişi hakkında bilgilendirme yaptığını anımsattı.

Ören yerinde,  kültür turizmine daha çok hizmet etmesi için restorasyon çalışması yapılması gerektiğini kaydeden Çiçek, şöyle konuştu:

“Burada restorasyon yapılması gerektiğini gördük. Koruma planı yapıldıktan sonra bu ören yerimizde restorasyon çalışması gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu yapıldığı takdirde geçen yıl yaklaşık 20 bin kişinin ziyaret ettiği ören yerimizde ziyaretçi sayısı, 40 bin kişiye ulaşabilir. Bu da bu bölge için iyi bir turizm destinasyonu olur.”

gemiler-oren-yeri-restore-ediliyor-2

– Gemiler Ören Yeri

Gemiler Ören Yeri, Bizans dönemine ait eserlerle ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. “Aya Nikola Adası” olarak da bilinen ören yeri, 11 bazilika, çok sayıda şapel, ev, depo, mezar ve sarnıçların bulunması nedeniyle Bizans döneminin önemli dini merkezleri arasında gösteriliyor. 

Ören yerinin üst kısmında ağırlıklı dini yapılar bulunuyor. Turistler, ören yerindeki eserleri doğal yürüyüş yoluyla rahatlıkla gezme fırsatı buluyor. Ören yerinin tepe noktasından ise Gemiler koyu ve deniz manzarası izlenebiliyor.

19.04.2015 Radikal