Altay Dağları’nda Bin 400 Yıl Önce Yaşamış Göktürk Askerine Ait Kalıntılar Bulundu

11053

Altay Dağları’nda gerçekleştirilen arkeolojik kazı çalışmalarında elde edilen buluntularda 7. yüzyılda yaşadığı düşünülen Türk askerine ait insan kemikleri bulundu. Mezardan askere ait yay, ok, sadak, kılıç ve at kemikleri de çıkarıldı. Bilim insanları, Göktürk olabileceği belirtilen askerin 40 yaşlarında olduğunu belirtti.

ULUSLARARASI Türk Akademisi’nin ortak Türk tarihi yazımına yönelik yürüttüğü, Kazak arkeolog Prof. Dr. Zeynolla Samaşev’in yönetiminde gerçekleştirilen kazılarda eski Türk asker ve ozanının mezarı bulundu. Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye’nin 2012’de Bişkek’te imzaladığı anlaşmayla kurulan Türk Akademisi’nin “Batı Türk Kağanlığı’nın Devlet Yapısı” saha çalışması çerçevesinde yürütülen kazı çalışmalarında bulunan insan kemiklerinin 7. yüzyılda yaşamış Türk bir askere ait olduğu belirtildi.

İlk ekspertiz çalışmalarına göre askere ait yay, ok, sadak, kılıç ve at kemikleri bulundu. Karakaba Nehri’nin yaklaşık 500 metre yakınındaki kazılarda Türk halklarının ortak müzik enstrümanı kopuza benzeyen yeni bir müzik aletine de rastlanması kazı çalışmalarının en heyecan verici keşiflerinden biri oldu. Prof. Dr. Samaşev’in ekibi, daha önce de Kazakistan’ın en doğu ucunda yer alan Altay yamacındaki Berel’de Türk ve Altay kültüründe kutsal mezar ve türbe anlamına gelen kurgan ortaya çıkarmıştı.

25.04.2015 Aydınlık Gazetesi