Piramit Şekilli Mezar Odası İlgisizlikten Yok Oluyor

2352

Muğla Marmaris ilçesinde piramite benzeyen mezar odası ilgi bekliyor. Söğüt mahallesindeki mezarın duvarları delindi. Taşları patates tarlasına götürüldüğü öne sürülen mezarın keçilerin barınağı haline geldiği iddia edildi.

Marmaris’e 60 kilometre mesafedeki Söğüt Mahallesi’nde piramit mezar odasının mermer taşları patates tarlasına duvar olarak örüldüğü öğrenildi. Karayolu bulunmayan ve yürünerek 10 kilometrelik patika yoldan ulaşılabilen yapının içinin ve çevresinin defineciler tarafından kazıldığını öne süren köylüler, “Biz türbe olduğunu sanıyoruz ve bu yüzden burada yağmur duası yaptık. İçindeki mezarın kime ait olduğunu bilmiyoruz. Burasıyla ilgilenen olmayınca bu hale geldi. Tenha bir yerde olduğundan kazılmasını ve talan edilmesini de gören olmuyor” dediler.


Deniz kenarında muhteşem bir koyun eteğine yapılmış piramit mezar odasıyla ilgili müze ve Muğla Üniversitesi’nin Arkeoloji Bölümü tarafından bir bilgiye sahip olunmadığı öğrenildi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Diler, yapıyla ilgili bu güne kadar herhangi bir araştırma yapılmadığı için bilgi sahibi olunamadığını söyledi. Diler, “Yapı içindeki mezar, dönemin önemli şahsiyetlerinden birine ait diye düşünüyoruz. Mimarisi çok yaygın değil. Bir benzeri de Bodrum’da var. Yapılacak bir araştırmanın ardından bilgi sahibi olunabilir” dedi.


Öte yandan 2 yıl önce Marmaris’in Turgut köyünde bulunan ve halkın türbe zannederek yıllardır gidip dua ettiği “Çağ Baba”nın, M.Ö. 2’nci yüzyılda savaşçı Diagoras ve karısı Aristomakha için yapılan piramit mezar olduğu ortaya çıkarılmıştı. Bölgede atıl durumdaki piramit mezar ve türbelerin turizme kazandırılması bekleniyor.

27.04.2015 Hürriyet