Roma’nın Yeraltı Mezarlarından İnanılmaz İskeletler Çıkıyor

5588

Roma sokaklarının altında ilerleyen mezar labirentleri ilk olarak 1578’de dikkat çekmeye başladı. Bu labirentler cesaretleri ve Hristiyan inancına olan sıkı bağlılıklarıyla aziz olarak adlandırılan erken dönem Hristiyan şehitlerinin çürüyen iskeletleri barındırıyor.

Her iskelet giydirilmiş ve pahalı kıyafetler, taçlar, silahlar ve hatta peruk gibi çeşitli çok değerli objeler ve taşlarla sülenmiş durumda bulunuyor. Onlar için hazırlanmış kiliselerde sergiye koyulan bu iskeletler zengin kişileri ölümünden sonra neyin beklediğini hatırlatmak amacıyla ziyarete açılıyorlar.

Yeraltı mezarlarının azizleri başlıklı bir çalışma yapan sanat tarihçisi Paul Koudounaris bütün Avrupa’yı gezmiş ve bu konuda belge toplamış durumda. Ortaya çıkan bilgiler, birçok azizin giydirilip insanların ziyaretine açılmasına rağmen, daha giydirilmeyi bekleyen bir çok azizin olduğunu gösteriyor.

Koudounaris, bu konuda yazdığı kitabında yeraltı mezarlarının azizleri hakkında bilgi verirken nasıl öldüklerini, bu mezarlara yerleştirilmelerine kimin karar verdiğini ve Avrupa’da bu olgunun neden bu kadar uzun zamandır devam ettiğini tartışıyor.

04.05.2015 Aktüel Arkeoloji