Pişmiş Topraktan Oluşan Terracotta Ordusu Genişliyor

2330

Çin’in ünlü pişmiş topraktan oluşan ve ‘Terracotta Savaşcıları’ olarak adlandırılan ordusu genişliyor. Antik başkentte bulunan gömü alanında yapılan yeni kazılarda, 1500 tane daha gerçek ölçekli kil figürün ortaya çıkacağı tahmin ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde yeniden başlayan kazılar M.Ö. 221 yılında yönetime gelen Çin’in ilk imparatoru olan Qinshihuang’ a ait yeraltı mezarında 200 metre derinlikte gerçekleşiyor. Çukurda 1400 adet kil figür, atlar ve 89 adet at arabasının çıkacağı tahmin edildiğini söyleyen Arkeolog Yuan Zhongyi,  eserler üstlerindeki boyamaların da nispeten iyi korunmuş vaziyette olduğunu belirtti.

pismis-topraktan-olusan-terracotta-ordusu-genisliyor-1

2 numaralı olarak adlandırılan çukur, yüzü yeşile boyanmış nadir bir örneğin de içinde bulunduğu, renkli boyalarla boyanmış birçok savaşçı ile ünlenmişti. Buradan yola çıkarak savaşçıların yüzlerini boyadığı görüşü ağırlık kazanmıştı.

Kuzeybatı Çin’de Shaanxi şehrinde bulunan ve 56 kilometrekarelik bir alan kaplayan Qinshihuang’ın anıt mezarı, dünyada bilinen en büyük yer altı mezarı olma özelliğini taşıyor. 1974 yılında burada yapılan kazılarda gerçek boyutlarında 7.000’den fazla terrakota savaşçıdan ve atlardan oluşan ordu bulundu.

04.05.2015 news.com.au