Pompei Duvar Resimleri Temizleniyor

1734

Gizemler Villası’nda (Villa of Mysteries) bulunan fresklerdeki bakteriler restorasyon çalışması sırasında temizlendi.

Pompei antik kentinde bulunan ve antik Roma’nın en çok ünlenen fresklerinden bazıları antibiyotikler kullanılarak eski sağlıklarına kavuştu. Konservatörler,  Gizemler Villası’nın yemek odasını süslediğini düşündükleri Dionysus duvar süsünde bulunan canlı bakterileri temizlemek için amoksisilin denilen ve bir çeşit penisilin olan maddeyi kullandılar. Streptokok bakterilerin boyanın doğal pigmentlerinin içine yerleştiği ve onları toza dönüştüğü biliniyor. Villa, iki yıllık bir restorasyon projesinin ardından geçtiğimiz Mart ayında tekrar ziyarete açıldı.

Pompei restorasyon laboratuvarının yönetici olan Stefano Vanacore önderliğindeki 20 kişilik ekip villaya yeni bir görünüş kazandırdılar. Ekip aynı zamanda 1900’lerdeki kazılar sırasında boyaların üzerinde kalan toprak kalıntılarını da temizlediler. 2013’te mozaik tabanların stabil hale getirilmesiyle başlayan çalışmalar yüzlerce metre kare iç dekorasyon alanının temizlenmesiyle devam etti.

Analizler duvarlarda ısı ile boya sabitleme  (boyanın eritilmiş bal mumu ile karıştırılması) ve su bazlı pigmentlerin kullanılmasından “Mısır mavisi” gibi az rastlanır tekniğe kadar birçok değişik boyama tekniğinin kullanıldığını gösterdi.

Duvar resminde kullanılan koyu kırmızıya özel bir dikkat gösterildi. Konservatörler kırmızı boyanın pigmentlerinde oluşan siyah lekeleri çıkarmak için lazer yöntemini kullandılar. Bu siyah lekelerin içinde siyah magnezyum minerali bulunan toprak kalıntılarının yağmur suyuyla reaksiyona girdiklerinde zamanla çözülmeleri sonucu oluştuğu biliniyor.

2008’de başlayan ve aralıklarla devam eden Gizemler Villası’nın ikinci tabakasındaki fresklerin restorasyon çalışmaları çatının da restorasyonunun yapılmasıyla tamamlandı. Daha fazla çalışmanın 2012 Eylül’de meydana gelen fırtınada çatıyı tutan bir sütunun yıkılması sonucu oluşan hasarın giderilmesi için yapılması planlanıyor.

01.05.2015 theartnewspaper.com