IŞİD Palmira Antik Kenti’ni Ele Geçirdi

1577

IŞİD, Suriye Ordusu’nun günlerdir kanlı çatışmalara girdiği Palmira Antik Kenti’nin tamamını ele geçirdi. Palmira Antik Kenti’ni çevreleyen Tedmur kentinin büyük bir kısmının da IŞİD’in eline geçtiği belirtiliyor.

IŞİD Nimrud’dan sonra Suriye’de bir antik kenti daha ele geçirdi. IŞİD Palmira’nın bulunduğu Tedmur kasabasını aldı, rejim güçleri bölgeden çekildi. Sivil halk bölgeden tahliye ediliyor. Palmira kenti Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan kalıntıların bulunduğu tarihi bir şehir..

Palmira’da iki bin yıllık anıtlar ve heykeller 2013 yılında tehlikede olan dünya mirası listesine alınmıştı. IŞİD daha önce de Suriye’de Nimrud antik kentini yok etmiş, Irak’ın Musul kentindeki tarihi eserleri de parçalamıştı.

Suriye televizyonu, IŞİD’le çatışan rejim güçlerinin antik kenti de barındıran Tedmur’dan çekildiğini, militanların Palmira’ya girmeye çalıştığını belirtti. Hizbullah milislerinin sivil halkı tahliye ettiği bilgisini paylaşıldı.

Suriye Tarihi Eserleri Koruma Dairesi yetkilileri kentten yüzlerce heykelin güvenli yerlere taşındığını söyledi. Suriye ordusuna, muhalefete ve uluslararası topluma tarihi kentin korunması çağrısında bulunuldu.

20.05.2015 CNN TURK