Kenya’da 3.3 Milyon Yaşında Taş Alet Bulundu

1909

Stony Brook Üniversitesi’nden bir bilim ekibi, 3,3 milyon yıl öncesine ait Dünya’nın en eski taş aletlerini buldu.

Kalıntılar Kuzey Kenya’da bulunan Turkana Gölü’nün batı kıyısındaki arkeolojik alanda bulundu. Keşfedilen taşların kenarları bilinçli bir şekilde vurularak keskinleştirilmiş.

Bu taşlar atalarımız hakkında beklenmedik ve daha önce bilmediğimiz bir döneme ait davranışlarına ışık tutuyor ve bilinç gelişimine dair fosillerden elde edemeyeceğimiz bilgiler sunuyor.

1930’lu yıllarda Louis and Mary Leakey, Tanzanya Olduvai’de çok eski taş aletler bulmuş ve buna ‘Oldowan Alet Kültürü’ adını vermişti. 1960’lı yıllarda buldukları yeni fosillere ise Homo Habilis ismini vermişlerdi. Ancak yeni bulunan taşlar Homo Habilis’in ilk aletlerin mucitleri olmadığını gösteriyor. Dr Jason Lewis’e göre taşları birbirine vurarak keskin kenarlar oluşturma becerisinin insan geninin ortaya çıkması ile bağlantılı olduğu düşünülüyor ve bu teknolojik atılım iklim değişikliği ve savanaların yaygınlaşmasına dayanıyor.

Bilim insanlarına göre yeni bulunan aletler Oldowan aletlerinden çok daha büyük. İlk insanların alet yapma yetenekleri bilimsel bir sır. Lomewki’de bulunan işlenmiş taşlar bu gizemi daha da derinleştiriyor.

20.05.2015 sci-news.com Çeviri: Cüneyt Acar