Adriyatik’ten Çıkan Osmanlı İznik Çinileri Hırvatistan’da Sergileniyor

1835

Adriyatik’in Derinliklerinden Osmanlı İznik Çinileri” isimli sergi, Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de açıldı.

Hırvatistan Kültür Bakanlığının himayesinde, Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen serginin açılışına Hırvatistan Kültür Bakanı Berislav Şipuş ve Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi de katıldı.

Mimara Müzesi’ndeki serginin açılışında konuşan Kültür Bakanı Şipuş, sergide dört asırdan daha uzun bir süredir Adriyatik’in derinliklerinde duran İznik çinilerinin sergilendiğini anımsatarak, bu nedenle serginin “özel” bir sergi olduğunu söyledi.

Çinilerin sudan çıkarılmasında ve serginin organize edilmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Şipuş, iki ülke arasındaki kültürel iş birliğinin önümüzdeki dönemde gelişerek devam etmesi temennisinde bulundu.

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Develi de iki ülke arasındaki ortak kültürel mirasın sergilendiği bu etkinliğe katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, söz konusu koleksiyonun en değerli İznik çinisi koleksiyonlarından biri olduğunu söyledi.

16. yüzyılda, İstanbul’dan hareket eden ancak Adriyatik Denizi’nde batan bir Venedikgemisinin içindeki İznik çinilerinin sergilendiği “Adriyatik’in Derinliklerinden Osmanlı İznik Çinileri” isimli sergi, 13 Eylül’e kadar ziyaret edilebilecek.

Serginin önümüzdeki aylarda, İstanbul’da da açılması planlanıyor.

18.05.2015 haberler.com