Antiocheia Antik Kenti’nde Kazı Çalışmaları Başladı

1775

Isparta’nın Yalvaç İlçesi’nde bulunan Pisidia Antiokheia Antik Kenti’nde bu yılki kazı çalışmaları başladı. Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özhanlı, bu yıl UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmeyi hak edecek değerdeki Men Tapınağı’nda da çalışma yapılacağını söyledi.

Pisidia Antiokheia Antik Kenti’nde Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) tarafından yürütülen kazı çalışmalarında 6’ncı yıla girildi. 2009 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla SDÜ adına kazı çalışmalarını yürüten Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özhanlı, 2015 kazı çalışmalarının başladığını belirtti. 1 Haziran tarihi itibariyle kazı ruhsatının geçerli olduğunu aktaran Prof. Dr. Özhanlı, bugüne kadar yürütülen çalışmalarda kentin ana caddelerini ortaya çıkardıklarını kaydetti.

Roma hamamı, tiyatro, Roma villası gibi yapılarda önemli gelişmeler olduğunu aktaran Prof. Dr. Özhanlı, “Kentin ana caddelerinden Cardo Maksimus’ta caddeye 2 cepheli olarak yapılar meydana çıkarıldı. 2012 yılında yapılan kazıda caddenin üst bölümünde bulunan Roma villasında, bu yıl restorasyon çalışması yapmayı planlıyoruz. Kazıda ise kentin güney caddesinde çalışmalarımız olacak” dedi.

MEN TAPINAĞINA KAZMA BU YIL VURULACAK
Bu yılki kazılarda özellikle ilçenin doğusundaki Özbayat Köyü’nde tepeye kurulmuş Men Tapınağı’nda da çalışma yapacaklarını vurgulayan Prof. Dr. Özhanlı, “Men Tapınağı, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmeyi hak edecek kadar değerli bir yer. Bakanlığa burada çalışma yapmak üzere daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da başvurmuştuk. Bakanlık yetkilileri gerekli ruhsatı verdi ve bu yıl bu alanda da çalışma yapacağız. İlk olarak toprak yüzeyinde olan eserleri restore ederek yerlerine yerleştireceğiz. Kazı çalışmalarını daha sonraki yıllarda yapmayı planlıyoruz” diye konuştu.

03.06.2015 Gerçek Gündem