Tunceli’de Kaya Mezarları Tescil Altına Alınıyor

1712

Mazgirt ilçesinde bulunan bir kaya mezarının kültür varlığı olarak tescil edilmesine ve koruma altına alınmasına karar verildiği bildirildi.

Tunceli Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, İl Kültür Müdürlüğünün Mazgirt ilçesindeki bir kaya mezarının tescillenmesi ve yine aynı ilçedeki bir höyüğün sınırlarının belirlenmesi için Erzurum Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne başvuruda bulunduğu belirtildi.

Erzurum Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü uzmanlarınca bölgede çalışma yapıldığına dikkat çekilen açıklamada, yapılan değerlendirmeler sonucunda Mazgirt ilçesi Eltihatun Mahallesi’nde bulunan kaya mezarının Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun ilgili maddesinin özelliklerini taşıdığı vurgulandı.

Göktepe Höyüğü’n sınırları belirlenecek
Açıklamada, “Kaya mezarının korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilmesine ve koruma altına alınmasına, Mazgirt ilçesine bağlı Göktepe köyünde bulunan ve birinci derece arkeolojik sit olarak tescilli Göktepe Höyüğü’n sit sınırlarının yeniden belirlenmesine ve alandaki kaçak kazı çukurlarının ilgili Müze Müdürlüğü denetiminde kapatılmasına” karar verildiği kaydedildi.

 09.06.2015 haberler.com Fotoğraf: Arşiv