Syedra Antik Kenti Ayağa Kaldırılacak

1388

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan dört bin yıllık tarih mirası için dev proje. Alanya sınırları içindeki Syedra Antik Kenti için geliştirilen ve bir yıl içinde tamamlanması öngörülen projeyle tarih yeniden canlanacak.

M.Ö 2000 yıllarında yerleşim yeri haline gelen ve Roma İmparatorluğu’nun Akdeniz’deki en önemli merkezlerinden olan Syedra Antik Kenti’ne, Kültür Bakanlığı’nın eli değecek. Kent yaşamı 13. yüzyıla kadar devam eden Syedra’nın günümüze ulaşan kalıntıları, çevre düzenleme projesiyle korunacak ve tarihi doku daha görünür hale getirilecek. 2016’da yapımına başlanacak çevre düzenleme işi kapsamında, tarih boyunca yağma ve yıkımlarla karşı karşıya kalan kentin onarımı yapılacak. Engebeli arazi koşulları nedeniyle kültür turizmi açısından beklenen karşılığı vermeyen kentin, yürüme yolları iyileştirilecek. Proje bir yıl içinde tamamlanacak. Ertuğrul Günay’ın Kültür Bakanlığı döneminde, 1. derecede sit alanı olan ancak korunmadığı basına haber olarak yansıyan antik kent, kaçak kazılar nedeniyle de tahribata uğramış, doğanın etkisiyle yaşanan yıpranma da, kentin kültür turizmindeki hak ettiği yeri almasına engel olmuştu.

Severus, kente teşekkür etmişti.
İ.S. 194’te Roma İmparatoru Septimus Severus, kent halkına haydut ve dinsizlere karşı kenti korudukları için teşekkür etmişti. Tarihi 4 bin yıl öncesine dayanan kent, Roma İmparatorluğu’nun en büyük ve önemli kentleri arasındaydı.

16.06.2015 Akşam