İznik Belediye Başkanı Sargın, “Ben Yapmadım”

1302

İznik Belediye Başkanı Ak Parti’li Osman Sargın, kapının dört yıl önce dönemin Belediye Başkanı MHP’li Kadri Eryılmaz döneminde taktırıldığını, şimdi gündeme getirilmesini anlayamadığını söyledi.

Bursa’nın İznik İlçesi’nde bulunan ve 2011 yılında camii olarak yeniden ibadete açılan tarihi Ayasofya Orhan Cami’nin duvarları arasına lale desenli cam kapı taktırılması tepkilere neden oldu. İznik Belediye Başkanı Ak Parti’li Osman Sargın, cam kapının kendisinden önceki dönem MHP’li Belediye Başkanı tarafından 2011 yılında taktırıldığını; tarihi eserlere Anıtlar Kurulu’nun izni olmadan bir çivi dahi çakılmadığını söyledi.

Hıristiyanlık tarihinin en önemli toplantılarından İznik Konsili’nin toplandığı ve 1331 yılında Orhan Gazi’nin İznik’i fethetmesiyle camiye çevrilen tarihi eser, Kurtuluş Savaşı sırasında çekilen Yunan askerleri tarafından ateşe verildi. 90 yıl aradan sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün onayıyla 2011 yılında yeniden ibadete açılan camiye 2012 yılında imam atandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın talebi üzerine Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün onayının ardından, Ayasofya’da namaz kılınacak platform yapılarak halı döşendi. Mimber ve kürsü monte edilerek, minaresine de hoparlör yerleştirilen camiide, önündeki ‘Ayasofya Müzesi’ yazılı tabela da kaldırılarak yerine ‘Ayasofya Orhan Camii’ tabelası konuldu. Konunun sosyal medyada yer alması üzerine olay tepki gördü.

İznik Belediye Başkanı Ak Partili Osman Sargın, kapının dört yıl önce dönemin Belediye Başkanı MHP’li Kadri Eryılmaz döneminde taktırıldığını, şimdi göndeme getirilmesini anlayamadığını söyledi. Eryılmaz, “Tarihi eserlere Anıtlar Kurulu’nun izni olmadan bir çivi dahi çakılmıyor. O kapı orada kaç yıldır duruyor. Bunları yazanlar o zaman neredeymiş” dedi.

18.06.2015 haberler.com