Simit Tezgahında Tarihi Eser Satarken Yakalandı

2662

Bursa’da Arkeoloji Müzesi’nden aldığı belge ile koleksiyonculuk yapan U.Y. (25) Mudanya sahilinde simit tablasına kağıda sarıp koyduğu Roma dönemine ait tarihi eserleri satarken yakalandı.

Bursa İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Çalışma Belgeli koleksiyoncu U.Y.’nin il dışından gelen bazı kişilere tarihi eser satacağı bilgisine ulaşan Bursa polisi şahsı takibe aldı.

Mudanya sahilinde bekleyen isimlerinin T.Y., C.K., ve S.A. olduğu öğrenilen diğer 3 kişinin yanına gelen U.Y. Simit tablasında kağıtlara sarılı olarak getirdiği tarihi eserleri şahıslara teslim ederken polis tarafından yakalandı. Gözaltına alınan 4 kişi emniyet müdürlüğüne götürüldü.

simit-tezgahinda-tarihi-ser-satti-1

Pazarlık sırasında ve daha sonra şahıslara ait oldukları belirlenen evlerde ve araçlarında yapılan aramalarda Roma dönemine ait oldukları müze tarafından tespit edilen 1 adet kanatlı melek motifli kandil, 1 adet kalkanlı erkek figürü, ile çok sayıda toprak gözyaşı şişesi, çanak ve sürahi ele geçirildi. İfadeleri tamamlanan 4 kişi Adli makamlara sevkedildi. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

18.06.2015 Bursa Hakimiyet