Prof.Dr. Nevzat Çevik’in Lykia Kitabı Yayımlandı

1834

Lykia tarihi, sosyal ve siyasi yaşamı, sanat, şehircilik gibi çok çeşitli başlıkları tüm detayları ile anlatan Prof. Dr. Nevzat Çevik’in; “Lykia Kitabı“ AKMED tarafından yayımlandı..

Suna İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü AKMED tarafından yayımlanan Lykia Kitabı; Prof.Dr.Çevik’in Lykia’sını yazarın kendine özgü üslubü ile anlatıyor.

Yazarın 27 yıllık Lykia kazıları ve araştırmalarını kapsayan birikim 4 yılda yazıldı. AKMED’in yayına hazırlandığı kitap Ege Yayıncılık Mayıs 2015 tarihinde basıldı. Kitabın Lykia’yı öğrenmek ve anlamak için iyi bir kılavuz rolü üstlendiğini ancak asıl amacın bundan çok öte olduğunu vurgulayan AKMED; şu açıklamada bulundu:

Kitapta Lykia Bölgesi’nin kültür, tarih ve sanatı, sosyal, siyasi ve ekonomik yaşamıyla birlikte ve her dönemiyle ilk kez 130 kent/yerleşim örneğinde anlatılmaktadır. Yazarın bilimsel konulardaki kendi özgün yorumları ve değerlendirmelerini içeren bu kitap özenli ve yalın bir dille yazılmıştır ki sadece arkeologlar ve ilgililer değil herkes keyifle okusun. Asıl amaç, Lykia bilimine topluca katkı vermekse de, bu bahaneyle arkeolojiyi-tarihi paylaşmak, sevdirmek ve tarihsel emanetlerin kendiliğinden korunmasını sağlamaktır.

Bu kitabın önemli yanlarından biri de Lykia’nın tarihi, inançları, yazısı, sanatı, şehirciliği, mimarisi, geçim kaynakları, sosyal yapısı gibi ana konuların detaylıca ele alınmış olması, diğeri de, neredeyse tüm yerleşimlerin bir arada verilmiş olmasıdır. Yerleşimler içinde kent boyutunda olanlar daha ayrıntılı yazılmıştır. Özellikle, yazarın doğrudan bilimsel yüzey araştırmalarını gerçekleştirdiği ve merkez Lykia’ya göre çok daha az bilinen Doğu ve Orta Lykia yerleşimleri de eklenerek ve bölgenin az bilinen doğu yarısı öne çıkarılarak gösterilmeye çalışılmıştır.

Kitabın yazarı Prof. Dr. Nevzat Çevik, Myra ve Andriake Kazıları, Rhodiapolis Kazıları ve Çevresi Yüzey Araştırmaları, Beydağları Yüzey Araştırmaları, Kent Antalya’nın Arkeolojik Envanteri Projesi, Trebenna ve Çevresi Yüzey Araştırmaları gibi kapsamlı projelerin kurucu başkanlığı; Patara ve Tlos kazı-araştırmalarında Başkan yardımcılığı yaptı. Doğu Anadolu’da Urartu araştırmaları gibi başka bilimsel projeler gerçekleştirdi. Sayısız bilimsel keşif yaptı. 1993’te geldiği Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nde ülkesine, yaşadığı Antalya kentine ve halka hizmet etmeye devam etmektedir.

Suna İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü AKMED tarafından satışa sunulan kitap hakkında
akmed.kaleicimuzesi.com adresinden daha fazla detaylı bilgi edinebilirsiniz.

18.06.2015 turizmhaberleri.com