Esad’ın Varil Bombaları Osmanlı Dönemine Ait Kervansarayı Vurdu

1398

Esad ordusuna ait saldırı helikopterlerinin geçen hafta yaptığı saldırıda, 1565’te inşa edilmiş bir Osmanlı kervansarayı da isabet aldı.

Suriye’de Esad rejimine ait savaş helikopterleri, bu kez bir Osmanlı kervansarayını hedef aldı. Ülkenin kuzey batısındaki İdlip vilayetine bağlı Maaret el- Numan şehrinde yer alan Murat Paşa Kervansarayı’nda çok sayıda tarihi eser bulunuyordu. Suriyeli yetkililer, 1565 yılında inşa edilen kervansarayın helikopterlerin attığı varil bombaları nedeniyle büyük ölçüde tahrip edildiğini açıkladı.

‘SURİYE MİRASI İÇİN TRAJEDİ’
Suriye Tarihi Eser Koruma Birliği tarafından yapılan açıklamada, pazartesi günü rejim helikopterleri tarafından yerleşim yerlerine bırakılan iki varil bombasının kervasarayın içinde bulunan mozaik müzesinin duvarlarındaki mozaiklerin birçoğunun yıkılmasına neden olduğu belirtildi. Müzeyle birlikte, kervansarayın içinde bulunan tarihi cami ve diğer yapılar da saldırı sonrasında hasar gördü. Osmanlı kervansarayında yer alan eserlerin durumu konusunda AFP’ye konuşan Suriye Tarihi Eserler Genel Müdürü Mamun Abdülkerim, “Bu Suriye mirası için yeni bir trajedidir” diyerek müzelerin savaş durumunda tarafsız alanlar olarak kalması gerektiğini ifade etti. Abdülkerim, “Hangi taraftan olursa olsun, hiç kimsenin ülkemizin tarihini şekillendiren bu yapılara zarar verme hakkı yok” dedi. Ancak yetkililer, saldırıyı kimin gerçekleştirdiği hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Birleşmiş Milletler, savaşta yaklaşık 300 adet paha biçilemez tarihi alanın yıkıldığını, zarar gördüğünü ya da yağmalandığını açıklamıştı. 2011 yılından bu yana 230 bin kişinin hayatını kaybettiği savaşta, birçok tarihi eser ve yapı, savaşın taraflarınca yerle bir ediliyor. Geçtiğimiz aylarda da terör örgütü IŞİD’in, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Palmira’yı ele geçirmesinin ardından kentteki binlerce yıllık eserler hedef olmuştu. 1000’den fazla sütunun halen ayakta kaldığı ve 500’den fazla tarihi mezarın bulunduğu antik kent, çatışmaların yoğunlaşmasıyla yağmalandı; birçok eser de yurt dışına kaçırıldı.

22.06.2015 Türkiye