IŞİD Antik Kent Palmira’ya Mayın ve Bomba Döşedi

1647

Suriye’deki çatışmaları takip eden ve Beşar Esad karşıtı gruplara yakınlığıyla bilinen Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının ülkenin doğusundaki antik kent Palmyra’ya mayın ve bombalar döşediğini ifade etti.

Palmyra’yı Mayıs ayında ele geçiren IŞİD’in amacının antik kalıntıları yok etmek mi, yoksa olası saldırılara karşı tedbir almak mı olduğu bilinmiyor. Devlet Başkanı Beşar Esad’a bağlı güçlerin Palmyra dışında toplandığı ve kısa süre içerisinde kenti geri almak için bir askeri harekatın başlayabileceği yönünde bilgiler geliyordu. Gözlemevi’nin kurucusu Rami Abdurrahman, son üç gün içerisinde Palmyra’nın modern kent ölgesinde çatışmaların başladığını ve son üç günde en az 11 kişinin öldüğünü söyledi.

IŞİD geçen ay Palmyra’yı ele geçirdiğinde Roma İmparatorluğu’ndan kalma harabelerin de yok edilebileceği endişesi doğmuştu. Örgüt daha önce Irak’taki Nimrud antik kentinde büyük bir tahribata neden olmuştu. Ancak şu ana kadar IŞİD’in Palmyra’da herhangi bir yıkım gerçekleştirdiğine dair herhangi bir bilgi gelmiş değil.

‘Şehri rehin aldılar’
Suriye’nin Eski Eserler Müdürü Mamun Abdülkerim Reuters haber ajansına yaptığı açıklamalarda Palmyra’ya mayın ve bomba döşendiği yönündeki haberler için “Doğru gibi gözüküyor” dedi. Abdurrahman, “Şehri rehin almış durumdalar. Durum büyük bir tehlike arz ediyor” dedi.

Palmyra antik kenti Başkent Şam ve yoğun çatışmaların devam ettiği Der Zor kenti arasında stratejik bir noktada yer alıyor.

22.06.2015 bbc.com