Tralleis Antik Kenti’ni Defineciler Tahrip Ediyor

1501

Aydın’ın en önemli antik kentlerinden olan ve Aydın’ın simgeleyen Tralleis Antik Kenti definecilerin uğrak yeri haline geldi.

Dün gece belirlenemeyen bir vakitte Antik Kente gelip Üç Gözler’in karşı tarafında bulunan Arsenal’ın demir kapısını kırarak içeri giren definecilerin yakalanması için polis ve jandarma tarafından çalışma başlatıldı.

Edinilen bilgiye göre Tralleis Antik Kenti’nde çalışan görevliler sabah geldiklerinde Antik Kent içerisinde yer alan ve zaman zaman askeri malzemelerin korunduğu alan olarak kullanıldığı belirtilen Arsenal isimli tarihi yapının girişindeki demir kapıya zarar verilerek içeri girildiğini belirledi. Bunun üzerine polis ekiplerinden yardım isteyen müze görevlileri bölgede polisle birlikte çalışma yaptı.

Bölgede yapılan incelemede kapının kırılarak içeri girildiği tespit edilirken, ışıksız girilemeyen tünel tarihi tünelde oluşan tahribat ya da zarar hakkında herhangi bir açıklama yapılmazken, bölgeye sürekli definecilerin girdiği öğrenildi. Arsenal girişinde ise doğal nedenlerle mi yoksa definecilerin kazı yapması sonucu mu oluştuğu açıklanmayan ciddi bir tahribat oluştuğu gözlemlendi.

 25.06.2015 Haber Türk