Moğolistan’da, Yeni Kazı Çalışması Türk Tarihine Işık Tutacak

1981

Moğolistan’ın başkenti Ulanbator’a yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunan Nalayik bölgesinde Türk tarihine ışık tutacak yeni kazı çalışması başlayacak. Koruma altına alınan Tonyukuk anıtları alanında yapılacak kazıya Türk ve Moğol arkeologlar katılacak.

Dokuz Eylül Üniversitesi ile Moğolistan Bilimler Akademisi arasında geçtiğimiz Mayıs ayında konuyla ilgili protokol imzalandı. Dokuz Eylül Üniversitesi adına ve maddi desteğinde yapılacak olan kazılarda amaç; Bilge Tonyukuk’un anıt mezarına ulaşmak.

Dokuz Eylül Üniversitesi Kafkasya Orta Asya Arkeoloji Araştırmaları Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Abdullah Semih Güneri: “Bu önemli kazı izninin alınabilmesinde Altay Dağları bölgesindeki 13 yıllık çalışmalarımız ve Moğolistan Altay Araştırmaları Enstitüsü’nün de tek Türk üyesi olmam sağlamış olabilir. İlk planda kazmayı planladığımız kurganda (soylu mezarı) hiç birşey bulamayabiliriz. Ama bunca yıllık bölgedeki deneyimlerimiz bu kazılarda Türk Tarihi’ni aydınlatacak önemli bulgulara ulaşacağımızı bize haber veriyor” dedi.

Kazı çalışmaları önümüzdeki günlerde başlaması bekleniyor.

27.06.2015 haberler.com