Adıyaman’da Yeni Keşfedilen Antik Kente Kaçak Kazılar Büyük Zarar Veriyor

3134

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Adıyaman’da yeni bir antik kent keşfedildi. Dünyanın ikinci Zeugma’sı olmaya aday tarihi kentteki taban mozaikleri, lahit ve kaya mezarları, kaçak kazı yapan define avcıları tarafından talan edildi.

adiyamanda-yeni-kesfedilen-antik-kente-kacak-kazilar-buyuk-zarar-veriyor-1

Binlerce yıllık geçmişi olduğu düşünülen ve değişik figürlerin yer aldığı mozaikler, kazmalarla paramparça edilirken, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kültürel mirasın korunması adına antik kentin etrafında hiçbir güvenlik önlemi almadığı görüldü. Antik kenti keşfeden araştırmacı yazar Hasan Mahir, dünya tarihi için büyük bir önem taşıyan bölgeyle ilgili büyük bir ihmal yaşandığını ifade etti. Mahir, paha biçilemez eserlerin yer aldığı böylesine değerli bir kentin sahipsiz kalmasına üzüldüğünü belirterek yetkilileri eleştirdi.

adiyamanda-yeni-kesfedilen-antik-kente-kacak-kazilar-buyuk-zarar-veriyor-1

Besni ilçesindeki antik kent içerisinde, mozaik, lahit, kaya mezarları, tapınak ve günlük yaşama dair birçok unsur bulundu.  Kendisine ulaşan vatandaşların yapılan talanı anlatması üzerine bölgeye giden Mahir, büyük bir kıyıma maruz kalan antik kentte aylarca kaçak kazı yapıldığının anlaşıldığını söyledi. Mahir, “Duyarlı vatandaşların, bölgenin talan edildiğini bize bildirmesi üzerine geldik ve bu antik kenti keşfettik. Mabet olarak kullanılan alandan günlük yaşama dair birçok ize rastladığımız bölge. İlginç mağaralar da bulunuyor ve kül mağarası denilen yerde uzun süre kalındığında insan zehirlenebiliyor.” ifadelerini kullandı. Zeugma benzeri bir kentin burada açığa çıkabileceğini kaydeden Mahir, dünya tarihi için de büyük ipuçlarının burada yer aldığını vurguladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Adıyaman ve Gaziantep Kültür Turizm Müdürlüğü’nü konu hakkında bilgilendirdiklerini belirten Mahir, gerekli çalışmaların yapılmasını beklediklerini aktardı.

04.07.2015 Zaman