Kaunos Antik Kenti Kazısı Önümüzdeki Sene 50. Yılını Dolduracak

2355

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde bulunan Kaunos Antik Kenti’nde bu yılki kazı çalışmaları başladı.

Kaunos Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Cengiz Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentteki kazı çalışmalarının ekim ayına kadar devam edeceğini söyledi.

Antik kentte ilk kazıların 1966’da başladığını anımsatan Işık, “Önümüzdeki yıl Kaunos’ta kazıların 50’nci yılı. Kaunos kazısı, özellikle Türkiye ‘deki arkeolojik kazı alanları dikkate alındığında uzun soluklu kazıların başında geliyor” dedi.

kaunos-antik-kentinde-kazi-sezonu-basladi-2-1

Işık, Sultaniye kaplıcalarının antik çağda tanrıça Leto adına tesis edilmiş kutsal bir mekan olduğunu dile getirerek, bu yıl kaplıcaların yanı sıra Apollon kutsal alanında kazı, tiyatroda alanında da restorasyon çalışmaları yapılacağını kaydetti.

Sultaniye kaplıcalarında 10 yıl önce hem su altında hem de karada 5 yıl süren çalışma yapıldığını bildiren Işık, bu yıl tekrar karada ve suda araştırma yürütüleceğini belirtti.

Kaunos bir fanus ile korunmalı
Işık, Kaunos Antik Kenti’nin geçen yıl UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alındığını ifade ederek, şöyle konuştu: “Kaunos Antik Kenti, bölgede en fazla ziyaretçi çeken ören yeri konumunda. Kaunos, bir fanus altında korunması gereken bir yer. Bölgenin koruma altına alınması ve UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası olarak kabul edilmesinde çok geç kalınmış. Geçici listeye alındı ama bu ne zaman sonuçlanır, belli değil. Efes bile 21 yıl sonra kabul edilmiş. Biz ne kadar bekleriz, bilemiyorum ama geçici listeye de alınması bir başarı.”

kaunos-antik-kentinde-kazi-sezonu-basladi-2

Kaunos Antik Kenti
Geçmişinin milattan önce 10. yüzyıla kadar dayandığı sanılan Kaunos Antik Kenti, bir efsaneye göre, Miletos’un ikiz çocuklarından Kaunos tarafından Karya-Likya sınırında kuruldu. Antik çağda liman kenti olan Kaunos, günümüzde kıyıdan hayli içeride bulunuyor. Arkaik, klasik, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinde yerleşim bulunan kent, daha sonra terk edilmiş.

08.07.2015 Radikal