Ani Harabeleri’nde Kazı Çalışması Başladı

1523

Kars’taki Ani Harabeleri’nde başlatılan kazı çalışmalarında, Sultan Alparslan’ın şehri fethinden sonra ilk cuma namazını kıldığı Fethiye Cami ortaya çıkarılacak.

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan, 85 hektarlık alandaki Ani Harabeleri’nde, Bakanlar Kurulu kararıyla Pamukkale Üniversitesinden Prof. Dr. Fahriye Bayram başkanlığındaki ekip tarafından kazı çalışması başlatıldı.

Kars Müze Müdürü Necmettin Alp, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ticaret kenti Ani Harabeleri’nde birçok farklı dine ait eserin bulunduğunu söyledi. Ayakta kalmayı başaran yapıları korumaya çalıştıklarını belirten Alp, “Fethiye Cami, 1064’te Sultan Alparslan tarafından Ani’nin fethiyle birlikte ilk cuma namazını kıldığı camidir. Bu caminin restorasyon ve konservasyonu için arkeolojik kazılar yapılıyor. Kazı çalışmaları eylüle kadar aşamalı devam edecek” dedi.

Kazı ekibi sorumlusu Prof. Dr. Fahriye Bayram da 34 kişilik ekiple yoğun çalışma yürüttüklerini bildirdi.

“Büyük Katedral” olarak da bilinen caminin restore edileceğini vurgulayan Bayram, şunları kaydetti: “Geçen yıl güney ve batı cephede çalışmaları sürdürdük. Bu yıl da doğu ve kuzey cephede çalışıyoruz. Bu çalışmalarda, ön ve arka kısımda iki avlu var. Katedralden sonra yapılmış, daha sonraki dönemlerde bunlar çeşitli duvarlarla bölünerek mekanlar oluşturulmuş. Şimdi bu mekanları açığa çıkarıyoruz. Dolayısıyla yapının etrafındaki mimari oluşumları tespit etme şansına sahip olacağız.”

10.07.2015 Radikal