Göbekli Tepe’de Koruma Çatısının Alt Yapı Çalışmaları Tamamlandı

1572

Dünyanın en eski tapınak merkezi olarak kabul edilen Göbekli Tepe’deki kazı alanına yapılacak koruma çatısının alt yapı çalışmaları sona erdi.

Göbekli Tepe Kazıları Başkanı ve Şanlıurfa Müzesi Müdürü Müslüm Ercan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Göbekli Tepe’deki kazı çalışmalarının Şanlıurfa Müzesi koordinesinde, Türk ve Alman arkeologların işbirliğinde devam ettiğini söyledi.

Göbekli Tepe’de çıkan eserlerin korunmasına önem verdiklerini ifade eden Ercan, “Göbekli Tepe’nin korunmasına yönelik uygulanacak çatı projesinin hazırlıklarını yürütüyoruz. Prof. Dr. Klaus Schmidt, hayattayken bu çalışmaları başlatmış ve belirli bir aşamaya getirmişti. Bizim çalışmalarımızla da çatı projesinin alt yapı hazırlığı tamamlanmış oldu. Şu anda çatı projesini uygulamaya hazır haldeyiz. AB projesi kapsamında yapılanproje , ihale aşamasında. Yıl sonuna doğru uygulama işinin başlamasını ve 8 ay içerisinde tamamlanmasını hedefliyoruz” dedi. Ercan, Göbekli Tepe kazı çalışmalarının sonbahar döneminde de devam edileceğini sözlerine ekledi.

Göbekli Tepe
Neolitik döneme ait yerleşim yeri Göbekli Tepe, Şanlıurfa’ya 18 kilometre mesafede Örencik Mahallesi yakınlarında bulunuyor.

İlk kez 1963’de  İstanbul ve Chicago üniversiteleri görevlilerinin yüzey araştırmaları sırasında fark edilen Göbeklitepe’deki kazı çalışmalarını, Şanlıurfa Müzesi ve Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü 1995’ten bu yana ortaklaşa yürütüyor.

Şimdiye kadar bölgede neolitik döneme ait yabani hayvan figürlü “T” biçimli dikili taşlar, 8-30 metre çapında dairesel ve dikdörtgen şekilli dünyanın en eski tapınak kalıntıları, çok sayıda yabani hayvan figürü, insan heykeli, dikili taşlar ve yaklaşık 12 bin yıl öncesine ait olduğu belirtilen 65 santimetre uzunluğunda insan heykeli gibi tarihi eserler bulundu. 

Dünyanın en eski “tapınak merkezi” olduğu belirtilen Göbekli Tepe, bir süre önce UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınmıştı.

09.07.2015 Radikal