Kahramanmaraş’ta Bulunan Karahöyük’te Kazı Çalışmaları Başladı

4075

Elbistan’da bulunan höyüklerin en eskilerinden biri olan Karahöyük’ün tarihini ortaya çıkaracak kazı çalışmaları başladı.

Kazı heyetinin başkanlığını yapan Cumhuriyet Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bora Uysal, höyükteki ilk yerleşimin milattan önce 2000 yılında Asur ticaret kolonileri döneminde başladığını söyledi.

İçinde bulunduğu mahalleye de isim kaynağı olan Karahöyük’teki kazı çalışmalar, Sivas-Cumhuriyet Üniversitesi’nden gelen yaklaşık 25 kişilik uzman ekip tarafından sürdürülüyor. Cumhuriyet Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bora Uysal’ın başkanlığında gerçekleşen kazıların, uzun süre devam etmesi planlanıyor. 2015 yılı için ön çalışma niteliğindeki kazıların 2016 yılından itibaren daha geniş bir ekiple devam etmesi planlanıyor.

kahramanmarasta-bulunan-karahoyukte-kazi-calismalari-basladi

Karahöyük’teki kazı çalışmaları hakkında bilgi veren kazı başkanı Cumhuriyet Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bora Uysal, höyükle ilgili daha önce 2 araştırma yapıldığını belirtti. Karahöyük’te 1947 yılında Arkeolog Tahsin Özgüç tarafından bir araştırma yapıldığını kaydeden Uysal, bu çalışmada Geç Hitit kültürü ve Hitit İmparatorluğuna ait bir tabakayı ortaya çıkardığını anlattı.

Karahöyük’teki yerleşimin Helenistik ve Roma döneminde küçüldüğünü ifade eden kazı başkanı Yrd. Doç. Dr. Bora Uysal, “Daha önce burada birkaç araştırma yapılmış. 1907 yılında bir Alman arkeolog burada çalışma yapmış. Esas olan ise 1947 yılında merhum Tahsin Özgüç ve eşi Nimet Özgüç bir yıl çalışma yapıyorlar. Yaklaşık 20 metrelik bir alanda 5 metre kadar derine iniyorlar. Burayla ilgili bir kitapları var. Onlar, Geç Hitit kültürü ve demir devrine ait tabakalarda çalışmışlar. Daha çok Hitit İmparatorluğu’na ait bir tabakayı açığa çıkarmışlar. Ama bizim bildiğimiz, daha başka araştırmalara göre burası Asur ticaret kolonileri çağında başlıyor. Milattan önce 2 bin ile bin 750 yılları arasında. Ondan sonra Hitit devleti kurulduğu zaman yerleşim devam ediyor. Hitit devletinin yıkıldığı M.Ö. bin 200 tarihine kadar Hitit şehirlerinden birisi olarak kalıyor. Hititler yıkıldıktan sonra Geç Hitit Beylikler Çağı dediğimiz bir zaman dilimi daha var. M.Ö. bin 200’lerde başlayıp M.Ö. 700’lü yıllara kadar inen bir devir. Bu zamanda da burası yerleşime sahne olmuş. Sonra Helenistik ve Roma döneminde de küçülerek günümüze kadar gelmiş”dedi.

[quote_box_center]TAY Projesi ne diyor?
Karahöyük, Kahramanmaraş il merkezinin kuzeyinde, Elbistan İlçesi’nin yaklaşık 6.9 km kuzeybatısında, Karahüyük Köyü’nün içinde yer almaktadır. Höyük yapılaşma ve kaçak kazılar nedeniyle tahrip olmuş durumdadır. Üzerinde çok sayıda ev vardır ve güneydoğu yamacında büyük çukurlar görülmüştür. Höyüğün tepesinde Nimet Deresi adı verilen büyük bir çukur vardır. [/quote_box_center]

Cumhuriyet Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bora Uysal, açıklamasının devamında Karahüyük’teki yapılaşmanın ve kaçak kazıların yol açtığı tahribatın altını çizdi. Höyük alanının 3’te 2’sinin evler tarafından kaplandığına işaret eden Uysal, 18 metre yükseklikteki höyükteki tabakalardan Geç Hitit dönemine ait katmanın büyük zarar gördüğünü söyledi.

Çalışmanın uzun bir zaman dilimini kapsadığını da anımsatan Uysal, “Biz bunları yavaş yavaş zaman içerisinde açığa çıkaracağız. Karahüyük, çok büyük bir höyük. Ama gördüğümüz gibi neredeyse 3/2’si evler tarafından kaplanmış vaziyette. Çok ağır bir tahribat var. El değmedik bir yeri yok. Geçitit dönemine ait katmanlar bayağı bir kötü durumda. Höyüğün 500*300 metrelik alanı kapladığı belli. 17-18 metre de yüksekliği var. Bu yükseklik de pasta gibi kat kat tabaka halinde. Bir yerleşim yıkılmış üstüne kurulmuş. 1947 yılında yapılan kazılar neticesinde çok güzel eserler ortaya çıkmış. Çeşitli müzelerde sergileniyor bu eserler. Kaçak kazılar da burada ciddi tahribata yol açmış. Kaçak kazılar sonucu çıkarılan ve müsadere sonucunda müzelere kazandırılmış epeyce bir eser var” şeklinde konuştu.

14.07.2015 Elbistanın Sesi