Ordu’da Ruhsatlı 117 Define Kazısı Hiç Birşeyin Bulunamadığını Bir Kez Daha Kanıtladı

2578

Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, kentte son 15 yılda 117 define kazı ruhsatı verdiklerini, müze uzmanları ve jandarma gözetiminde 706 gün süren bu kazılarda hiç define bulunamadığını söyledi.

DEFİNECİLER ELİ BOŞ DÖNDÜ
Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, define bulacağını düşünen birçok kişinin kazı yapmak için Müze Müdürlüğü’ne resmi başvuruda bulunduğunu söyledi. Toparlak, son 15 yıldır kentte yapılan başvurularda durumu uygun görülenlere 117 kazı ruhsatı verdiklerini, 706 gün boyunca süren resmi ruhsatlı kazılarda tarihi eser ve altına rastlanılmadığını belirtti.

“HENÜZ BULAN OLMADI”
Geçen yıl 17 ruhsatlı kazı yapıldığını, bu yıl ise 2 kazı ruhsatı verdiklerini vurgulayan Toparlak, “Vatandaş geliyor define kazısı ruhsatı talep ediyor. Devlet arazisi ve özel mülkiyetse muvafakatname alıyor bize başvuruyor. Talep edilen yerde daha önceden kültür varlığına rastlandıysa izin vermiyoruz. Eğer rastlanmadıysa raporlayarak kazı ruhsatı veriyoruz. Müze uzmanları ve jandarma gözetiminde kazı yapılıyor. Kazının 30 günde bitirilmesi gerekiyor. Kazıyı yapan eser bulursa bulunan eserin maddi değerinin yüzde 40’ını kazıyı bulan kişiye yüzde 10’unu mülk sahibine veriyor. Şehirde 15 yıldır ruhsatlı kazı yapılıyor ama henüz hiç bulan olmadı” dedi.

RUHSATLI KAZI İÇİN 40-100 BİN LİRA HARCAYANLAR VAR
Ruhsatlı define kazısı yapanlar arasında 40-100 bin lira arasında para harcayan defineciler olduğunu, şehir efsanesine göre kazılar yapıldığına da dikkat çeken Toparlak “Ordu’da geçmişte bulunan eserler var. Gölköy ve Altınordu ilçesinde. O eserler şu anda müzede bulunuyor. Arkeoloji Müzesi açılınca kentte bu eserleri müzede sergileyeceğiz. Dönem dönem ciddi kazı talepleri oluyor. Geçen yıl 17 ruhsat verdik. Bu sene yeni talep var ama merak edip kazmak için soranlar daha çok. Kazının maliyetli olduğunu anlatıyoruz. Kazı harcı, görevlilerin harcı, ulaşım, güvenlik gibi bunların ekonomik maliyeti var. Bunları kazı sahibi karşılıyor. Dolayısıyla bunları anlatıyoruz caydırıcı olsun diye. Günlerce iş makinesi çalıştıran var maliyeti 40-100 bini bulan kazılar oluyor. Şehir efsanelerine göre kazı yapmak istiyorlar. ‘Şu değirmenin altından çakal geçmiş, at nalı izi var, yılan başı var’ gibi tamamen efsanelere dayalı fakat somut bilgi yok” diye konuştu.

KURUL’DA 400’E YAKIN ESER BULUNDU
Öte yandan Uğur Toparlak Karadeniz’in en önemli tarihi arkeolojik SİT alanı içinde yer alan Kurul Kalesi bölgesinde 2000 yılından itibaren arkeolojik kazı çalışması yapıldığını beiirterek “Buranın 6’ncı Mithriadates dönemi kalesi olduğu tespit edildi. Kazılarda seramik, sikke, ok ucu, tanrı ve tanrıca büstleri, tapınak ve kale duvarlarından oluşan 2 bin 200 yıllık yaklaşık 400’e yakın eser bulundu” diye konuştu.

19.07.2015 haberler.com