İzmir’de Taş Ocağı Açılacak Alanda 2 Bin 500 Yıllık Mezarlar Bulunuyor

1822

İzmir’in Ödemiş ilçesinde açılmak istenen taş ocağı için uzmanlar, tarihi yapılara zarar verilebileceğini belirterek, yetkilileri uyardı.

Ödemiş ilçesine bağlı Kaymakçı Mahallesi’nde açılmak istenen taş ocağına, İzmir Valiliği tarafından 31 Temmuz 2015 tarihinde, ’Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir’ kararı verilmesinin ardından uzmanlar bölgedeki tarihi yapılara dikkat çekti. Emekli arkeolog Prof. Dr. Veli Sevin, Kaymakçı’nın kuzey ve kuzeybatısındaki sırtların bölgenin en yaygın tümülüs türü mezar alanı olduğunu ifade ederek, bölgenin tarih açısından önem taşıdığını dile getirdi.

izmirde-acilacak-tas-ocagi-2500-yillik-mezarlara-zarar-verebilir-1
“TARİHSEL MİRASIN ZARAR GÖRMESİ YÜKSEK İHTİMAL”
Taş ocağı yapılmadan önce tarihi yapılar üzerinde bir tespit çalışması yapılması gerektiğine dikkat çeken Sevin, “Kaymakçı’nın kuzey ve kuzeybatısındaki sırtlar bölgemizin en yaygın ve en yoğun tümülüs türü mezar alanıdır. Lidya-Pers dönemine ait oldukları bilinen bölgemize özgü bu tür mezarlar günümüzden 2 bin beş yüz yıl kadar eskiye uzanırlar. Pek çoğu defineciler tarafından talan edilmiş bulunan bu mezarların arkeolojik açıdan ele alınıp incelenmesi ve kayıtlara geçirilmesi gerekmektedir. Bu tür tümülüs mezar anıtlarının Kaymakçı yöresinde gruplaşmış olması bölgemizin eski tarihi açısından önem taşımaktadır. Bu günlerde Kaymakçı’nın Kuzey-Kuzeybatısındaki tepelerden malzeme alınacağı ve bu iş için patlayıcı kullanılacağı haberleri yazılıp çiziliyor. Ayrıca bunun için ÇED kararına gereksinim olmadığı yolunda haberler alınıyor. Bu yörede öncelikle müzemiz uzmanlarınca bir tespit çalışması yapılıp tümülüslerin belirlenmesi gerekmektedir. Arkeolojik açıdan ön tespit yapılmamış bir bölgede yapılacak hafriyat çalışmalarından tarihsel mirasın büyük bir zarar görmesi yüksek ihtimal dahilindedir” diyerek yetkililere çağrı yaptı.

05.08.2015 Milliyet