Konya’da Temel Kazısı Sırasında Selçuklu Dönemi’ne Ait Eserler Oraya Çıktı

2058

Öyle ki vurulan her kazma bir tarihi kalıntıya çarpıyor. Şehir merkezinde inşaat ve restorasyon amaçlı yapılan kazılarda çok sayıda tarihi esere ve temel kalıntıya ulaşılıyor. Son yapılan kazıda ise tarihi bir çeşmeye rastlandı.

İhsaniye Mahallesi Derviş Hilmi Sokak’ta, Zindankale Katlı Otoparkı’nın hemen karşısında bulunan  ve viraneye dönen bina geçtiğimiz aylarda yıkıldı. Arsada, yeni bir bina için kazı çalışmaları geçtiğimiz haftalarda başladı. Ancak kepçeyle başlayan kazılar şu an kazma ve kürekle devam ediyor, toprak el arabasıyla taşınıyor. Kazılarda su kanallarına rastlandı. O bölgede tarihi bir çeşmenin olduğu tahmin ediliyor. Kazılarda sürekli yeni bulgulara rastlanıyor. Kazı çalışmalarının bir süre daha devam etmesi bekleniyor. Öte yandan Numune Hastanesi’nin inşaatı kazısında Roma dönemine ait bir lahit mezar bulunmuştu. Şehir Meydanı’nda yapılan kazıda Selçuklu döneminden kaldığı iddia edilen temeller ortaya çıkmıştı.

Temellerin ne zaman koruma altına alınacağı ise bellli değil. Temeller kaderine terk edildi. Zindankale Katlı Otoparkı’nın altından Selçuklu döneminden kalma sur temeleri ve son olarak 5 yol civarında bulunan metruk bir binanın altından da tarihi temeller çıkmıştı. İstanbul Caddesi’nde ise bir kule kalıntısı ortaya çıkmıştı. Ayrıca duyarlı vatandaşlar ise kazılar esnasında ortaya çıkan tarihi temellerin ve eserlerin koruma altına alınmasını istiyor.

19.08.2015 Merhaba Haber Haber: Kerim Atıcı