Troia Antik Kenti’ne Engelliler İçin Gezi Yolu Yapılıyor

1257

Çanakkale merkeze bağlı Tevfikiye köyü sınırları içinde yer alan ve UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan Troya Antik Kenti’nde “engelsiz gezi alanı” oluşturulacak.

Troya Kazı Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan, antik kentte düzenlediği basın toplantısında, bu yılki kazı çalışmalarının Troya Kalesi’nin içindeki savunma ve saray yapılarının dolgularında sürdüğünü söyledi. Arkeolojik anlamda pek çok yapıyı yeniden ortaya çıkardıklarını anlatan Aslan, ören yerinin daha iyi anlaşılması için bugüne kadarki en kapsamlı bitki örtüsü temizlik çalışmasını yaptıklarını dile getirdi. Antik kente en çok bölgeyi gezen ziyaretçilerin zarar verdiğini ifade eden Aslan, bunun önüne geçmek için ziyaretçilerin tarihi alanlara hiç dokunmadan dolaşacakları ahşap yollar yapacakların bildirdi. Ziyaretçilerin gezi güzergahlarının değiştirileceğini belirten Aslan, “Yeni gezi yolu daha uzun olacak. Ziyaretçiler ören yerinde daha çok vakit geçirecek. Bu yolun tamamı ahşap kaplama olacak ve ziyaretçiler hiç ören yerindeki alanlara girmeden gezilerini tamamlayacak” dedi.

Yeni gezi yolunda engellilerin de göz önünde bulundurulup, ona göre çalışma yapacaklarını aktaran Aslan, şu bilgileri verdi: “Görme ve işitme  engelli vatandaşlarımız için müzelerde uygulamalar var. Fakat engelsiz bir ören yeri dünyada yok. Bu, Troya Ören Yeri’nde ilk olacak. Görme engelli burayı ziyaret ettiğinde dokunabilecek, dinleyebilecek. Duvarlara dokunup onun boyutunu anlayabilecek. İşitme engeller için de el işaretleriyle sistem kurulacak. İlk kez Troya’da yapılacak ‘engelsiz gezi alanı’ ile ‘engelsiz bir Troya’ oluşturacağız.”

“Hedefimiz Troya Savaşları’nı ispatlamak”
Aslan, yıllardır bölgede yapılan kazı çalışmalarının devam edeceğini, en büyük hedeflerinin ise Troya Savaşları’nı ispatlamak olduğunu söyledi.

Bu konuda önemli ipuçlarına ulaştıklarını belirten Aslan, “Troya Savaşları yazılı metinle ispatlanır. Elimizde yazılı bir metin yok. O zaman mezarlıktaki, gömülerdeki buluntularla ispatlayabiliriz. Şimdiye kadar da Homeros dönemindeki mezarlıklar bulunamadı. En önemli gizem Troya’nın mezarlığının nerede olduğu. Elimizde önemli ipuçları var. Birkaç denememiz oldu ancak başaramadık” dedi.

Aslan, bu yılki analizlerde çok sağlam ipuçları elde ettiklerini dile getirerek, “İnşallah önümüzdeki yıllarda bu gizemin üstündeki sır perdesini yavaş yavaş kaldırmaya çalışacağız” diye konuştu.

22.08.2015 Radikal