IŞİD Palmira’ya Koyduğu Bombaların ve Patlamanın Görüntülerini Yayınladı

1413

IŞİD terör örgütü, Palmira’daki ünlü Baal (Bel) tapınağına koyduğu bombaların ve tapınağın havaya uçurulmasının görüntülerini yayınladı. Tapınak Palmira’nın en bilinen tapınağıydı.

IŞİD’in Mayıs’ta Palmira’yı ele geçirmesinden beri, UNESCO kültürel miras listesinde olan alanın tahrip edileceğinden korkuluyordu. Bazıları ise burada heykeller ya da “putlar” bulunmadığı için IŞİD’in bir zarar vermeyeceğini düşünüyordu.

Pazar günü (23 Ağustos) Suriye Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürü Maamoun Abdulkarim, “IŞİD Baalshamin tapınağına büyük miktarda patlayıcı yerleştirdi, ve daha sonra patlatarak tapınağa büyük zarar verdi. Cella (tapınağın iç bölümü) yok oldu ve çevresindeki sütunlar yıkıldı” dedi.

isid-palmiraya-koydugu-bombalarin-ve-patlamanin-goruntulerini-yayinladi-1

Haziran’da IŞİD militanlarının, şehrin geri alınmasını önlemek için Palmira kalıntılarına mayın döşediği söylentileri yayılmıştı.

Baal (Bel) tapınağı MS 1. yüzyıl başlarına tarihleniyor. Tapınak MS 130’da, İmparator Hadrian’ın hükmü sırasında, onun şehri ziyaretinden bir yıl sonra genişletilmişti. Baal, ya da Bel, Fenikelilerin Fırtına ve Yağmur Tanrısı’ydı. Bu tanrıya Baal Hadad da deniyordu.

25.08.2015 Arkeofili