Eski Ahlat’ta Kazı Çalışmaları 5 Yıl Sonra Tekrar Başlıyor

1420

Bitlis’in Ahlat İlçesi’nde bulunan ve Ulu Cami olarak nitelendirilen alanda kazı çalışmaları başlatıldı. Ahlat Müze Müdürü ve Kazı Başkanı Ziya Kılıç, çalışmaların 20 Eylül’e kadar devam edeceğini söyledi.

Ahlat Müze Müdürlüğü başkanlığında, Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Celil Arslan’ın bilimsel danışmanlığında, Ulu Cami olarak nitelendirilen alanda kazı çalışmaları başlatıldı. Emir Bayındır Kümbeti’nin yanında bulunan 150 metrekarelik alanda, Ulu Cami kalıntıları içindeki toprağın tahliyesi ve duvar tespiti çalışmaları yapılıyor.

Ahlat Müze Müdürü ve Kazı Başkanı Ziya Kılıç, 2010 yılında durdurulan kazı çalışmalarının, bu yıl 10 kişiyle tekrar başlatıldığını söyledi. 11 Ağustos’ta başlayan çalışmaların 20 Eylül’e kadar devam edeceğini belirten Kılıç şöyle dedi: “Eski Ahlat Şehri’nde bulunan hamamın ve mağaraların temizliği ile kazı alanındaki hafriyatın tahliyesi ve duvarların tespiti yapılacak. 45 günlük program doğrultusunda çalışmalarımızı yürüteceğiz. Ayrıca alandaki bu yıl cami içini ortaya çıkarmayı planlıyoruz.”

‘ÖNEMLİ SELÇUKLU MERKEZİ’
Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Celil Arslan da daha önceki yıllarda Ahlat Müzesi’nde görev yaptığını hatırlatarak, toprak altında gün yüzüne çıkarılmayı bekleyen birçok eserin olduğunu söyledi. Doç. Dr. Aslan şöyle konuştu: 
“Burası önemli bir Selçuklu merkezidir. Burada yapılacaklar sadece bu üç yapıyla sınırlı değil. Toprak altında gün yüzüne çıkmayı bekleyen ve bu döneme ait başka eserlerin olduğunu da biliyoruz. Bizim veya başkaları tarafından bu eserler gün yüzüne çıkartılacaktır. Bu bilgilerin de bilim alemi ve insanlarımızın istifadesine sunulacağını ümit ediyorum.”

21.08.2015 Haber Türk