Bursa’da Aktopraklık Höyük Arkeopark ve Açıkhava Müzesi Açıldı

2783

Bursa’yı tüm değerleriyle geleceğe taşıyan Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılan ‘Aktopraklık Höyük Arkeopark ve Açıkhava Müzesi’, 11 Eylül Bursa’nın kurtuluşunun 93. yıldönümünde görkemli bir törenle halkın ziyaretine açıldı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa’ya kazandırılan Aktopraklık Höyük Arkeopark ve Açıkhava Müzesi, görkemli bir törenle ziyarete açıldı. Akçalar Mahallesi Hasanağa Sanayi Bölgesi KARSAN Fabrikası yanında yapılan arkeolojik çalışmaların ardından ziyarete açılan Aktopraklık Höyük Arkeopark ve Açıkhava Müzesi, ziyaretçilerine, kentin kültürel mirasına ve 8500 yıl öncesine uzanan köklü arkeolojik değerlerine şahit olma şansı sunuyor. Ziyaretçilerini tarih yolculuğuna çıkaran höyük ve açıkhava müzesinin açılış törenine; Bursa Valisi Münir Karaloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Kazılar Dairesi Başkanı Melik Ayaz, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay ve Kosova Cumhuriyeti Kamu Yönetim Bakanı Mahir Yağcılar ile Büyükşehir Belediyesi bürokratları, Bursalı sanayici ve iş adamları ile Bursa gönüllüsü öğrenciler katıldı.

bursada-aktopraklik-hoyuk-arkeopark-ve-acikhava-muzesi-acildi-1

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Aktopraklık mevkiinde yıllardır yoğun emekle devam eden çalışmaların güzel bir şekilde sona erdiğini belirterek, “Arkeolojik çalışmaların ardından Aktopraklık’ın Bursa’nın en eski yerleşim yeri olan ve ilk çiftçi topluluklarının yaşadığı önemli bir bölge olduğu öne çıktı. 10 yılı aşkın zamanın ardından Aktopraklık Höyük Arkeopark ve Açıkhava Müzesi’ni halkın ziyaretine açıyoruz” diyerek çalışmaya emeği geçenleri tebrik etti.

bursada-aktopraklik-hoyuk-arkeopark-ve-acikhava-muzesi-acildi-2

Proje yöneticisi ve kazı başkanı Doç. Dr. Necmi Karul da kazı çalışmalarında 12 yılı geride bıraktıklarını söyleyerek, “Öncelikle kurtarma kazısı olarak başlayan çalışmaların ardından ortaya çıkan bulgular, Bursa’nın 8500 yıllık tarihine ışık tuttu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Prehistorya Anabilim Dalı, Aktopraklık Höyük Kazı Başkanlığı tarafından 2004 yılından bu yana arkeolojik kazı, değerlendirme ve çevre araştırmalarının yapıldığı alanda uzun bir süre ilgiyle yürütülen bilimsel çalışmalar, yerini 7 yıl önce farklı bir işbirliğine bıraktı. Bursa’nın geçmişine ilişkin bu araştırmaların toplumla bütünleştirilmesinin önemi konusundaki farkındalık, çalışmaların desteklenmesi gerektiğini gösterdi. Bu noktada Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle devam eden çalışmaların ardından burada yıl boyu gezilebilen bir düzen oluşturuldu. Arkeolojik alan bir düzenleme çalışmasıyla birlikte merkezinde eğitimin olduğu bir niteliğe kavuşacak biçimde düzenlendi” diye konuştu.

11.09.2015 Bursa Büyükşehir Belediyesi