Fethiye’de 2 Bin 400 Yıllık Kaya Mezarları Depo Olarak Kullanılıyor

1793

Muğla’nın Fethiye ilçesinde M.Ö. 4’üncü yüzyıldan kalma tarihi kaya mezarlarının vatandaşlar tarafından depo olarak kullanıldığı ortaya çıktı.

Fethiye’nin simgelerinden ortalama 1.5 metre yüksekliğinde ve 2 metre genişliğindeki mezarların tarihi ve antik değeri hiçe sayılırken, bölge halkı fazla eşyasını mezarlarda saklıyor. Yazın içindekileri serin tutan, kışın ise yağmur almayan tarihi mezarların bu özelliğini fırsat bilen ahali mezarları depo olarak kullanıyor.

Antik kaya mezarının içinde karton kutular, araba lastikleri, tahta parçaları ve plastik şişeler depolanıyor. Bakımsızlıktan çevresi ot ve çalılarla kaplanmış mezarlardan bazıları ise sokak köpekleri tarafından barınak olarak kullanılıyor.

fethiyede-2-bin-400-yillik-kaya-mezarlari-depo-olarak-kullaniliyor

Depo olarak kullanılmasının yanında yine bölge halkı tarafından çevresine zeytin ağaçları dikilen mezarlar, Amintas Kaya Mezarları’nı görmek isteyenler tarafından güçlükle fark ediliyor.

‘Turistler yüzümüze vuruyor’
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nden (TÜRSAB) Salih Taşçı, Likya uygarlığına ait Telmessos Antik Kenti’nden geriye kalan en önemli kalıntının Amintas Kaya Mezarları olduğunu kaydederken, mezarların bir kısmının hala perişan halde olduğunu anlattı.

Taşçı, “Hala turistlerle birlikte haftanın belirli günleri tura çıkıyorum. Bölgedeki tarihi kalıntıları inceleyen Avrupalı turistler, Türklerin tarihe saygı duymadığını ve korumadığını yüzümüze vuruyor. Halkımıza bu mezarları sahip çıkma ve koruma çağrısı yapmak istiyorum. Bu bölgeler Fethiye için cazibe merkezi. Fethiye’nin sembolü olmuş bu anıt mezarların korunması çok önemli” diye konuştu.   

Amintas Kaya Mezarları niçin önemli?
Fethiye’deki Amintas Kaya Mezarları, Antik Likya uygarlığının en eski şehirlerinden Telmessos Antik Kenti’nden günümüze ulaşan kalıntılar arasında yer alıyor.

İlçenin güneybatısındaki tepelerde, kayaya oyulmuş mezarların en büyüğü konumundaki Amintas Kral Mezarı ise Fethiye’nin simgelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Aynı tepenin eteklerinde Amintas Kral Mezarı’yla birlikte çok sayıda tarihi mezar bulunuyor. 2 bin yıldan fazla geçmişe sahip bu mezarlar, tarihi ve arkeolojik SİT alanı içinde ve örenyeri olarak ilçeye gelen yerli ve yabancı turistler tarafından geziliyor.

02.10.2015 diken.com.tr