Arkeoloji Şehitlerinin Hatırası Kayboluyor

2065

Hacettepe Üniversitesi’nden bir grup arkeolog Girnavaz Projesi adını verdikleri inisiyatif ile 25 Eylül 1991 tarihinde Mardin’de Girnavaz Höyük’te Prof. Dr. Hayat Erkanal başkanlığındaki kazı çalışmaları sırasında ekibe düzenlenen saldırı sonucu hayatlarını kaybeden arkeologlar İ. Metin Akyurt ve Bahattin Devam isimlerinin ölümsüzleştirilmesini ve bilinirliğinin artmasını hedefliyor.

Projenin ilk ayağında change.org üzerinden bir imza kampanyası başlatan ekip muhattap olarak T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı gösterse de asıl muhattabın kültür varlıkları ile ilgili tüm çevreler olduğunu belirtiyor.

Girnavaz Projesi’nin ikinci ayağında ise, arkeoloji şehitlerini tanıtarak anmak ve Girnavaz Höyük‘ün bölge arkeolojisi için önemini canlandıracakları dinamik bir belgesel çalışma gerçekleştirmek var. Bu çalışmanın Türkiye’deki kültür varlıkları ile ilgili çalışanların hayatlarını ve mesleki tutkularını anlatan bir özelliğe de sahip olacağının altını çiziyorlar.

Destek vermek isteyen herkesi kendilerine ulaşmaya davet eden proje koordinatörleri, yapım için öngörüşmelere başladıklarını bildirdi.

İmza Kampanyası Link:
https://www.change.org/p/ arkeoloji-%C5%9Fehitlerin in-hat%C4%B1ras%C4%B1-kay boluyor-98c8c532-908f-490 4-b5f8-ffa1c160da74?recru iter=391332720&utm_source =share_petition&utm_mediu m=copylink

iletişim için girnawasproject@gmail.com

25 Eylül 1991 tarihinde ne olmuştu?
Nusaybin’de arkeolojik kazı çalışmalarını sürdüren Ankara Üniversitesi D.T.C.F ekibinin otomobiline bomba kondu. Patlama sonucu Yrd. Doç.Dr. İ. Metin Akyurt ve doktora öğrencisi Bahattin Devam hayatını kaybetti.

Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Girnavaz köyünde Asurlular döneminden kalma tarihi eserlerle ilgili kazı çalışmalarını sürdüren Ankara Üniversitesi D.T.C.F ekibi bombalı saldırıya uğradı. Ekibin otomobiline yerleştirilen bombanın patlaması sonucu Metin Akyurt ve Bahattin Devam olay yerinde hayatını kaybetti. Ekibe başkanlık eden Prof. Dr. Hayat Erkanal’ın da aralarında bulunduğu 10 kişi yaralandı.

03.10.2015 Girnavaz Projesi