Patara Antik Kenti’nde Bu Yılki Kazı Çalışmaları Sona Erdi

1255

Likya Birliği’nin başkenti olan dünyaca ünlü Patara Antik Kenti’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nün yürüttüğü kazıların bu yılki bölümü sona erdi. 27 yıldır sürdürülen kazıların bu yılki bölümünü, Kazı Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Havva İşkan Işık’ın sağlık sorunları nedeniyle Yard. Doç. Dr. Şevket Aktaş yürüttü. 2.5 ay süren kazılara değişik üniversitelerden 20 bilim insanı, 20 arkeoloji öğrencisi ve 20 işçi katıldı. Bu yılki kazılar ağırlıklı olarak Tepecik Akropolis’te ve Bazilika’da yürütüldü.

Tepecik Akropolisi kazılarıyla kentin bugüne kadar bilinen en eski yerleşimine ait yeni yapılar ve döneme ait buluntular ortaya çıkarıldı. Özellikle Helenistik dönem mimarisi hakkında ayrıntılı bilgi edinilirken, Bazilika kazılarında ise güney nef ile yapıya bitişik geç dönem işlikleri ortaya çıkarıldı. Ayrıca apsisin güneydoğu bitişiğinde ve bir kapı ile kiliseye geçişi sağlayan üç yapraklı yonca planlı (trikonkhos) ortaya çıkarıldı. Her iki kazı çalışmasında ortaya çıkarılan eserlerin tasnif ve evanterlemesi yapıldı. 

Kazı Başkan vekili Yard. Doç. Dr. Şevket Aktaş, “Patara Antik Kenti’nde iki alanda yürüttüğümüz kazıların yanında, Patara Antik Kenti’ne girişi vurgulayan, ayrıca Patara su sisteminin son halkasını oluşturan anıtsal girişin, Antalya Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün onayı ve Antalya Rölöve ve Anıtlar Kurulu’nun denetiminde restorasyon çalışmaları devam ediyor. Önceki yıllarda ortaya çıkarılan Ana Su Deposu ve Antik Su Yolu’nda koruma çalışmaları yapıldı” dedi.

03.10.2015 Kemer Gözcü Fotoğraf: Arşiv