Gılgamış’ın Bilinmeyen Dizeleri Ortaya Çıktı

1729

Irak’taki yeni ele geçirilen bir kil tablette, tarihin en eski yazılı destanı olarak bilinen Gılgamış Destanı’nın bilinmeyen dizeleri ortaya çıktı. Yeni bulunan bölümde Uruk Kralı Gılgamış ve Gılgamış’ı korumakla görevli Enkidu’nun Cedar ormanına giderek Humbaba isimli devi yenmeleri anlatılıyor. Yeni tablet destana, 20 bilinmeyen satır ekliyor ve ormanın nasıl gözüktüğüyle ilgili detayları veriyor.

‘Çok ender’
Londra Üniversitesi Ortadoğu ve Afrika Araştırmaları okulunda araştırmacı Andrew George, “Yeni tablet diğer kaynakların koptuğu yerden devam ediyor. Bu tabletlerde Cedar ormanının durgun, huzurlu bir yer olmadığını öğreniyoruz. Burası gürültülü kuşların yaşadığı, maymunların ağaçlarda çığlık attığı bir yer” dedi. George, bu tarz canlı manzara tasvirlerinin Babil destanlarında çok ender oluğunu vurguladı.

Yeni dizeler ayrıca destanın başka bölümlerinde üstü kapalı bahsedilen detayları da onaylıyor. Örneğin Enkidu ve Humbaba’nın çocukluk arkadaşları olduğu ve devi öldürdükten sonra ormanı tahrip etmelerinden dolayı pişmanlık duyduklarını anlatıyor. George, bu tarz çevre bilincine eski yazılarda çok ender rastlandığına dikkat çekti.

Yeni tablet çamurdan arındırılmış ve tamamen tercüme edilmiş olarak Süleymaniye Müzesi’nde sergileniyor.
Yeni bölümler Süleymaniye Müzesi ile bir kaçakçı arasında gerçekleşen pazarlık sonucu ortaya çıktı. Müze, Amerikan işgali sırasında şehir ve müzelerde kaybolan eski tarihi eserleri yeniden kazanabilmek adına kaçakçılarla bu tür gizli görüşmeler yürütüyordu.

07.10.2015 Birgün