Son Bulunan Fosiller İnsanlığın Kökenini 10 Milyon Yıl Öncesine Çekiyor

1658

12.5 milyon yıl öncesinde yaşamış maymun üzerinde yapılan bir araştırma bu maymunun bir çeşit goril olduğu düşüncesini ortaya çıkardı. Eğer bu doğruysa goriller şimdiye dek düşünülenden çok daha önce evrimleşmiş, haliyle insanların şempanzelerden ayrılışı da 2 milyon yıl geri gitmiş oluyor.

Kanada Toronto Ünviversitesi’nden David Begun, bugün Avrupa kıtası olan alanda yaşamış Dryopithecus maymunlarının fosillerini tekrar incelediklerini ve kafatasının karakteristik özelliğinden yola çıkarak daha önceki varsayım erken evrimden ziyade Dryopithecus’un kendi başına büyük bir maymun olabileceğini gösterdiğini söyledi. Begun’a göre kafatası kemiklerinin köşeleri ve beynin yüzle teması bu maymun türünün bir çeşit erken goril olduğu izlenimi uyandırıyor.

Bilindiği gibi insan türünden ilk ayrılan maymunlar orangutanlar. Orangutanları sırasıyla Dryopithecuslar, goriller ve şempanzeler takip ediyor. Eğer Dryopithecus gerçekten gorilse bu türleri insan ve şempanzelere yaklaştırmakla birlikte Dryopithecus’un türlerinden 12 milyon önce, insanların da şempanzelerden 10 milyon yıl önce ayrıldığını düşündürüyor. David Begun; ‘Gorile benzeyen Dryopithecus gerçekte bir goril ise, gorillerin şempanzelerin ve insanların biribirinden ayrılış süresini zaten bildiğimizden gorillerin ayrılışını baz alarak fosil zamanlamasını tekrar ayarlayabiliriz’ dedi.

Bazı araştırmalar insan ve şempanze türlerinin birbirlerinden ayrılışını 13 milyon yıl olarak belirtmesine rağmen moleküler saat olarak bilinen mevcut genetik karşılaştırmalar bu sürenin bulunan en eski fosil Sahelanthropus’la uyumlu 7 milyon yıl olduğunu gösteriyor. Genetik karşılaştırmalar iki türdede ortaya çıkışlarından bu yana nisbi orandaki ırsi değişimleri ve ortak atalarını göstermesi açısından da önemli.

David Begun sunumunu bu ay sonlarına doğru Teksas’taki yıllık paleontoloji derneği toplantısında yapacak.

Konuyla ilgili nihai çalışma 9-10 milyon öncesine ait fosillere bağlı. Ancak bulguların hem az hem de eksik olması işi güçleştiriyor.

02.10.2015 newscientist.com Çeviri: Ayşen Yolcu