Toroslar’ın Gizli Tarihi: Sagalassos

1956

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde bulunan Sagalassos Antik Kenti, milattan önce 333 yılına dayanan geçmişiyle tatilcilerin ilgisini çekiyor.

Ağlasun merkezden yaklaşık 7 kilometrelik yolculuğun ardından ulaşılan Sagalassos, konutları, hamamı, meydanı, seramik üretim merkezi, tiyatrosu, kütüphanesi, yüzlerce yıldır akan çeşmesi ve meclis binası gibi birçok yapısıyla adeta zamana meydan okuyor.

Yazılı kaynaklarda bilinen tarihi Büyük İskender’in milattan önce 333 yılındaki fethiyle başlayan ve UNESCO Geçici Dünya Miras Listesi’nde yer alan antik kent, aynı zamanda Roma’nın beş önemli seramik üretim merkezinden biri olma özelliğini taşıyor.

“Aşkların, ihtirasların ve imparatorların gözde şehri” olarak bilinen antik kenti, bu yıl 22 bin kişi ziyaret etti.

“Tanıtıma ihtiyacı var”
Yöre halkı, antik kente ulaşımın kolaylaştırılması ve tanıtım çalışmaları sayesinde, Ağlasun ve Burdur’un turizm pastasından daha fazla pay alabileceğine inanıyor.

Antik kenti gezen turistlerden Ali Yemenli, AA muhabirine, 10 yıl öncesine kadar turist rehberliği yaptığını ancak Sagalassos Antik Kenti’ni bir arkadaşının tavsiyesi sonrasında yeni öğrendiğini söyledi.

Yaklaşık 40 yıl turizme hizmet etmiş birisi olarak eserler karşısında şaşkınlığını gizleyemediğini belirten Yemenli, “Bu yörenin çok iyi tanıtılması ve tur operatörlerinin buraya yönlendirilmesi lazım. Çünkü burada tüm dünya milletlerinin ilgisini çekecek bir dünya var” dedi.

Antik kente çok fazla turist çekilememesindeki en büyük unsurun bölgenin tanıtılamaması olduğunu ifade eden Yemenli, tanıtım çalışmalarına hız verilmesi ve ulaşım imkanlarının artırılması gerektiğini kaydetti.

Sagalassos Antik Kenti
Burdur’un Ağlasun ilçesinin 7 kilometre kuzeydoğusunda yer alan Sagalassos, antik Yunan’da Pisidya’ya başkentlik yapmış.

Önemli bir bölümü ayakta kalan antik kentte en iyi durumdaki yapıların arasında tiyatro bölümü yer alıyor. İlk olarak 1706’da Fransız gezgin Paul Lucas tarafından keşfedilen Sagalassos’taki arkeolojik kazılar, 1989’dan bu yana yürütülüyor.

08.10.2015 TRT Haber