Yemen’de İç Karışıklık Tarihi Eserlere Zarar Veriyor

1210

Taiz Arkeoloji Dairesi Müdürü Buşra el-Huleydi, Kahire Kalesi harabeye döndüğünü belirterek, “Tarihi kalenin yalnızca dış surları kısmen sağlam. Ayrıca kentte müzeye dönüştürmek istediğimiz bir binanın yanı sıra daha ulaşamadığımız nice eserler yok olmuş durumda” dedi.

Ortadoğu’da son yıllarda yaşanan iç savaş ve karışıklıklar Suriye ve Irak’ta olduğu gibi Yemen’deki tarihi eserlere de zarar veriyor. Taiz ilindeki Sabr Dağı’nın yamacında yaklaşık 1000 yıl önce Suleyhiler döneminde inşa edilen ve Osmanlı valilerinin de hükümet konağı olarak kullandığı, “Kahire Kalesi”, Şii Ensarullah Hareketi (Husiler) ve devrik cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlısı güçlerin geçen Mart ayından bu yana kente yönelik saldırıları nedeniyle harabeye döndü.

Taiz Arkeoloji Dairesi Müdürü Büşra el-Huleydi, aylardan beri hava ve kara bombardımana maruz kalan Kahire Kalesi’nin sadece sonradan restorasyondan geçen dış surlarının dışındaki tüm yapısının tahrip edildiğini kaydederek, “Kahire Kalesi harabeye döndü. Tarihi kalenin yalnızca dış surları kısmen sağlam. Ayrıca kentte müzeye dönüştürmek istediğimiz bir binanın yanı sıra daha ulaşamadığımız nice eserler yok olmuş durumda” dedi.

Kahire Kalesi’nin bulunduğu bölgenin aşağısındaki Vadi el-Medam mahallesi sakinlerinden Halid Muhammed, “Husi militanlar, Kahire Kalesi’ne yerleştirdikleri birden çok savaş topuyla kente saldırıyorlardı. Hatta zaman zaman Kahire Kalesi’nin surlarının üzerimize yıkılmasından endişe ediyorduk” ifadelerini kullandı.

Koalisyonun hava operasyonları ve Husi saldırıları kaleyi tahrip etti
Muhammed, “Husilere yönelik “Kararlılık Fırtınası” adlı operasyon başlatan Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin kentteki Cumhurbaşkanı Abdurrabu Mansur Hadi yanlısı Halk Direniş Güçleri’ne (HDG) yönelik saldırılarını sürdüren kaledeki Husilerin mevzilerini Mart ve Nisan ayında defalarca hedef alması kalenin tarihi yapısını bozdu” diye konuştu.

HDG’nin geçen ağustos ayında Kahire Kalesi’ni Husi militanlarından kurtarmayı başardığını aktaran Muhammed, “Ancak daha önce Kahire Kalesi’ni bir karargaha dönüştüren Husilerin, bu sefer de bölgenin kontrolünü sağlayan HDG birliklerini vurmak amacıyla kaleye havan topu ve Katyuşa füzeleriyle saldırılar gerçekleştirmeye başladığını” söyledi.

Kentin doğusundaki Husi mevzilerinden Kahire Kalesi ve çevresine Katyuşa füzeleri atıldığını dile getiren Savani mahallesi sakinlerinden Halid el-Haşidi ise içeride HDG’den hafif silahlı bazı muhafızlar dışında kimse olmamasına rağmen kalenin Husilerin ağır saldırılarına maruz kaldığını belirtti.

Kale içerisinde ve altında Osmanlılar döneminde inşa edilen tüneller ve mahzenlerin akıbeti ise bilinmiyor. Eyyübi ile Rasuli yönetimleri zamanında (12-15. asırlar arası) siyasi suçluların tutulduğu Kahire Kalesi, Osmanlılar döneminde ise hükümet merkezi olarak kullanılıyordu.

Zeydi imamlardan Yahya el-Mütevekkil (İmam Yahya) döneminde, esir toplama kampı niteliğindeki kale bir dönem kültür merkezi işlevi de gördü. Daha sonraları ise askeri kışlaya çevrildi. Kahire Kalesi, UNESCO Dünya Mirası Listesine alınması amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında 14 yıl süren restorasyondan geçirilmişti.

Koalisyonun hava saldırıları nedeniyle tarihi Marib bölgesindeki eserler de büyük oranda zarar görmüştü. Bu saldırılarda, Marib Barajı’nın duvarları üzerindeki el yazma eserleri tahrip olmuş, Zemar Milli Müzesi silahlı saldırılarda tamamen yıkılmıştı.

Husilerin Yemen’deki ilerleyişini durdurmak amacıyla Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, 26 Mart’ta “Kararlılık Fırtınası” adı verilen hava harekatı başlatmıştı. Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yönetiminin müdahale çağrısı üzerine başlatılan operasyonun 21 Nisan’da sona erdiği açıklanmış, ardından Yemen halkı için artık “Umuda Dönüş” operasyonunun başladığı duyurulmuştu.

29.10.2015 TRT Haber