Yunanistan’da Tedavi Amaçlı Kullanılan Bir Tapınak Gün Yüzüne Çıkarıldı

1233

Yunanistan Kültür Bakanlığı Feneos Antik Kenti’nde yapılan kazıların birinci kısmının tamamlandığını ve Yunan Mitolojisi’nde tıp tanrısı olarak bilinen Asklepios’a ithaf edilmiş bir sağlık sitesi veya şifahane olarak kullanılan bir tapınak ortaya çıkarıldığını bildirdi.

Bakanlık yetkilileri ortaya çıkartılan kutsal alanın en eski bölümünün M.Ö. IV. yüzyıla ait olduğunu ve M.Ö. II. yüzyılda yeniden inşa edildiğini söyledi. İkinci inşaat evresinde ana holun genişletildiğini, Asklepios’un kızı sağlık ve temizlik tanrıçası Hygeia’in büyük figürleriyle süslendiğini ifade eden yetkililer, süslemelerin birinde tıp tanrısı Asklepios oturmuş ve kızı Hygeia ayakta betimlenmiş olduğunu belirtti.

Yetkili, “Tapınağın odalarından birinin tabanı tamamen mozaik ve geometrik şekillerle kaplı. Ayrıca labirent biçiminde geçişleri var. Diğer bir odada bir kürsü ve mermer bir sunu masası bulunurken, üçüncü odanın ne amaç için kullanıldığı henüz tespit edilmedi. Kutsal alana giriş avluya açılan renkli kireç ve alçıdan yapılmış aslan başlıklı kolonlar konulmuş bir rampadan yapılıyor. Alan MS. I. yüzyılda muhtemelen bir deprem sonrası yıkılmış. Daha sonra tekrar inşa edilip, imparatorluk ibadethanesi olarak kullanılmış” şeklinde konuştu.

23.10.2015 archaeology.org Çeviri: Ayşen Yolcu