İznik’te Bulunan Bin 600 Yıllık Bazilika Su Altı Arkeoloji Müzesine Dönüşecek

1624

Bursa’nın İznik ilçesinde göl dibinde bulunan 1600 yıllık bazilika iki yıl içerisinde su altı arkeoloji müzesine dönüştürülecek. İznik Gölü’nün 20 metre açığında 1.5- 2 metre derinlikte bulunan bazilika Aziz Neophytos’un adına inşa edilmişti.

Batık bazilika Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı gibi 4 büyük medeniyetin izlerini taşıyan Bursa’nın tarihi miras çalışmaları kapsamında yapılan hava çekimleri sırasında gölün içinde görüntülendi.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Bursa’nın Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe bazilikanın turizme kazandırılması için çalışmalara hız verdiklerini belirtti: “Amacımız burayı herkesin ziyaret edebileceği, girip gezebileceği bir yer haline getirmek. Çevresini belirli yapılarla çevirerek ki biz tabi bunların cam yapı olmasını istiyoruz. Evet su altı müzesi, insanlar içine girip gezebilsin, daha ilginç olsun ve o tarihi yaşasın, o ambiyansı yaşasın. En geç 2 yıl içinde ve daha önce burayı açabilmek.”

Batık bazilika Amerika Birleşik Devletleri Arkeoloji Enstitüsü tarafından “2014 yılının en önemli 10 keşfi” arasında gösterildi.

Su altı arkeoloji ekibi İznik Bazilikası’nın gün yüzüne çıkarılması için aralıksız çalışıyor.

03.11.2015 tr.euronews.com