Ege Denizi’nde Yunanlılara Ait 22 Gemi Batığı Bulundu

1915

Yunanistan’ın Ege Denizi açıklarında arkeologlar, Doğu Ege adalarından Samos ile İkaria arasında bulunan alanda 22 farklı gemi enkazı keşfetti.

Arkeologlar Yunanistan’ın antik döneminden kalma gemi enkazlarının yüzde 12’sini oluşturduğu için keşfin önemli olduğu belirtiliyor. Arkeoloji dünyasını heyecanlandıran araştırmanın direktörü George Koutsouflakis, başarılı sayılan bir sezonda 4 veya 5 enkaz bulunduğunu ancak kimsenin bu kadar çok gemiyi birden bulmayı beklemediğini kaydetti. Şaşırtıcı olanın yalnızca gemi sayısı olmadığını, kargo çeşitliliğinin de şaşkınlık verici olduğunu ifade eden Koutsouflakis, gemilerin taşıdığı kimi eşyaların da ilk kez görüldüğünü belirtti.

İncelemeler sonucunda enkazların yarısının M.S. 300 ila MS. 600 yıllarına, yani Geç Roma Dönemi’ne tarihlendiği tespit edildi. Geri kalan batıklar ise Arkaik Dönem’e (M.Ö. 700-480), Klasik Dönem’e (M.Ö. 480-323), Helenistik Dönem’e (M.Ö. 323-31) ve Geç Ortaçağ’a tarihleniyor.

Yunan araştırmacılar ve Florida merkezli RPM Denizcilik Vakfı ortaklığında yapılan açıklamada, bazı gemi enkazlarının 2 bin 500 yıldan daha eski olabileceği vurgulanarak keşfedilen bölge “Dünyanın gemi enkazı başkenti” olarak tanımlandı. Uzmanlar, bölgede batan gemi sayısının yüksek olmasına rağmen bulunan enkaz miktarının oldukça düşük olduğunu ifade ederek, bu keşifte çıkarılan enkaz sayısının artabileceğini düşünüyor.

06.11.2015 Sabah