Foça’da Kanalizasyon Kazısında 2 Bin 100 Yıllık Mezarlar Bulundu

1649

İzmir’in Foça ilçesinde, kanalizasyon borusu döşeme çalışmaları sırasında 2 bin 100 yıllık kiremit mezar ve lahitler bulundu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (İZSU) Foçailçesindeki kanalizasyon borusu döşeme çalışmaları sırasında 2 bin 100 yıllık kiremit mezar ve lahitler bulundu. Kazı bölgesi, mezarlar ve insan iskeletleri incelemeye alındı.

İsmetpaşa Mahallesi’nde Foça Kazı Kurulu’nun görevlendirdiği bir arkeolog eşliğinde yapılan kanal açma ve kanalizasyon borusu döşeme çalışmaları sırasında, tarihi kalıntılara rastlandı. Çalışmanın durdurulması ve arkeologların incelemeleri sonrası çevrede bir antik mezarlığın bulunduğu anlaşıldı. Kiremit mezarlardaki insan iskeletleri ortaya çıkarken, lahitler ise bugün açılarak incelenmeye başlandı. 

focada-kanalizasyon-kazisinda-2-bin-100-yillik-mezarlar-bulundu

Daha önce yapılan bazı çalışmalarda çok sayıda eserin bu şekilde tahrip edildiğini belirten bir uzman arkelog, “Foça gibi antik kentler üzerinde modern kentler kurulduğunda bu yeni kentlerde yaşayan halkın kanalizasyon gibi ihtiyaçlarının giderilmesi zorunluluk. Ancak bunun için uygun projelerle çalışılması gerek. Avrupa’da son yıllarda yüzeye daha yakın ve aynı zamanda maliyeti de daha düşük projelerle bu ihtiyaçlar gideriliyor. Bizde ise cazibe yöntemi denilen ve kendi eğimiyle akmayı sağlayan projeler tercih ediliyor. Daha derine inmeyi gerektiren bu projeler nedeniyle bazı antik kentlerde kanalizasyon türü çalışmalar yapılamazken, yapılanlarda tarihi eserler zarar görebiliyor” dedi.

06.11.2015 haberler.com