Osmaniye’de Kaçak Kazı, Roma Dönemi’ne Ait Taban Mozaiklerini Ortaya Çıkardı

1559

Osmaniye’de kaçak kazı ihbarı sonrası düzenlenen operasyonda Roma Dönemi’ne ait olduğu düşünülen taban mozaikleri bulundu. Mozaikler, polis ve jandarmanın ortak operasyonuyla kaçakçıların elinden kurtarıldı.

İHBARI ALAN EKİPLER HAREKETE GEÇTİ
Merkeze bağlı Kayalı köyü Çatalmazı mevkiinde kaçak kazı yapıldığı ihbarını alan güvenlik güçleri, operasyon için harekete geçti. Adana ve Osmaniye Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube ekipleri, jandarma ile ortak operasyon düzenledi. Bölgede 5 ayrı noktada kaçak kazı yapılarak Roma Dönemi’ne ait olduğu düşünülen taban mozaikleri bulundu.

osmaniyede-kacak-kazi-roma-donemine-ait-taban-mozaiklerini-ortaya-cikardi-1

ZARAR GÖRMEDİ
Osmaniye Müze Müdürlüğü uzmanları tarafından yapılan incelemede, 1’inci derece SİT alanı olan bölgedeki M.S. 4 ve 5’inci yüzyıllara ait olduğu değerlendirilen mozaiklerle, arkeolojik eserlerin zarar görmediği belirlendi.

Jandarma ekiplerinin gözetiminde taban mozaiklerinin üzerileri toprak ile örtüldü. Ekipler, kaçak kazıyı kimlerin yaptığını araştırmaya başladı. Bölgede kısa süre içinde kurtarma kazısı ve araştırma çalışmalarına başlanacağı, ortaya çıkarılacak mozaiklerin de Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın denetiminde değerlendirileceği açıklandı.

07.11.2015 haberler.com