Toskana’da Roma Dönemi Mozaiği Bulundu

1501

İtalya’nın Toskana bölgesinde Roma Dönemi’ne ait taban mozaikleri bulundu. Bulunan taban mozaikleri Roma Dönemi’ne ait konutların tasarımları hakkında da bilgi veriyor.

1983 yılında çiçek ekmek için toprağı kazan bir grup işçi tesadüfen geçmişi MÖ IV. yy’a giden ismi bir zemin döşemesine kazınmış, Romalı soylu bir aileye mahsup seçkin ve önde gelen politikacılardan senatör ve aynı zamanda Pagan rahibi Vettius Agorius Praetextatus’un villasının parçalarına rastladı.

Özel mülk olması sebebiyle arkeologların bölgede kapsamlı kazı yapmaları yıllarını almış olsada, 2013 yılına gelindiğinde üzerine yaban domuzu avı betimlenmiş M.Ö. IV.yy’a ait bir mozaik ortaya çıkarıldı.

toscanada-roma-donemi-mozaigi-bulundu
Discovery News’e konuşan yetkililer Praetextatus’un evini süsleyen birbirine bağlı toplam 300 m2’den büyük iki mozaik bulunduğunu, ortaya çıkarılan ile birlikte bu iki mozaiğin tamamen farklı dönemlerde döşendiğini söyledi. M.Ö. V. yy’dan kalma olduğuna inandıkları mozaiğin geometrik şekiller, şarap ve çiçeği andıran motiflerle süslenmiş olduğunun altını çizen yetkililer, M.Ö. IV.yy’a ait mozaiğin ise hayvan, çiçek ve insan büstleri ile süslendiğini belirtti. Yetkilier aynı zamanda bu mozaiklerin sadece eski Roma Dönemi iç mimarisi hakkında ipuçları vermekle kalmayıp o döneme ait konutların tasarımları hakkında da bilgi verdiklerini ilave etti. 

Kazı lideri Federico Cantini, ‘Praetextatus vaktini çalışmaktan ziyade villasında geçirmiş olmalı çünkü dönemin devlet adamlarından ve önemli hatiplerinden Quintus Aurelius Symmachus mektuplarında Praetextatus’un Roma’da politikayla uğraşmaktan ziyade Etruria’daki konutunda ot içmeyi tercih ettiiğinden yakınıyor’’ dedi.

Diğer mozaik özel mülk ve endüstri alanı içerisinde kaldığı için ne yazık ki daha uzun yıllar gün ışığına çıkartılamayacak.

08.10.2015 cms.mentalfloss.com Çeviri: Ayşen Yolcu